Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
konferencia geoneergia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
panel zo zahájenia platformy geoEnergia Foto: Facebook.com/geothermania
19. novembra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Na Slovensku vznikla technologická platforma geoEnergia

Pondelok – 15.11.2010

Slovensko:

Na Slovensku sa a oficiálne začala činnosť geotermálnej technologickej platformy geoEnergia. Jej cieľom je vytvoriť koncepciu pre rozvoj geotermálnej energie a rozvíjať odbornú spoluprácu so zahraničím. Chce združovať všetkých relevantných aktérov v rámci sektora.

Otvorenie technologickej platformy geoEnergia sa konalo v priestoroch spoločnosti Geothermal Anywhere a Slovenskej akadémie vied, pod organizačnou záštitou Agentúry pre geotermálnu energetiku – AGEO. Zúčastnili sa zástupcovia akademickej sféry, podnikatelia a tiež i predstavitelia ministerstiev školstva a financií SR. Spolupráca medzi výskumom a vývojom v akademickom prostredí a praxou je v porovnaní s inými krajinami EÚ na veľmi nízkej úrovni. Prekážkou rozvoja vedy je nefunkčný systém financovania takýchto aktivít a vysoká miera byrokracie, vyplynulo z prednášok.

V areáli Slovenskej akadémie vied (SAV) sa zároveň slávnostne otvorilo Výskumné centrum pre hĺbkové vrty. Účastníci si mali možnosť na vlastné oči pozrieť demonštráciu technológie, ktorá v budúcnosti umožní hĺbiť geotermálne studne bezkontaktným spôsobom. (viac informácií)

Európska únia

Český premiér Petr Nečas varoval pred možným „biomasovým boomom“. Naznačil tak, že štátna podpora výroby elektriny z biomasy by mohla v krajine spôsobiť rovnaké problémy ako fotovoltaika v posledných mesiacoch. Informoval zároveň, že český kabinet si nechá vypracovať analýzu o fungovaní Energetického regulačného úradu (ERÚ). Podľa šéfa regulačného úradu Josefa Fiřta do roku v Česku nehrozia žiadne závažné problémy s biomasou, ale je potrebné prijatie prevencie v legislatíve. (viac informácií)

Populárna nemecká spisovateľka Charlotte Roche sa zapojila do antijadrovej kampane celkom netradične. Nemeckému prezidentovi Christianovi Wullfovi ponúka sex výmenou za to, že bude vetovať zákon o predĺžení životnosti jadrovej energie v krajine. Životnosť atómových elektrární má teraz prezident skutočne vo svojich  rukách. Ak totiž vládny návrh nepodpíše, bude musieť prejsť hlasovacím procesom v Spolkovej rade – Bundesrat. Kabinet Angely Merkelovej chce predĺžiť prevádzku atómových elektrární o 12 rokov. (viac informácií)

Svet:

Ruský Gazprom objavil svoje prvé ložisko zemného plynu v Alžírsku. V spolupráci s alžírskou firmou Sonatrach verí v možnosti exportu komodity do Portugalska a Španielska. Tok plynu v nálezisku by mal dosahovať zhruba 75 tis. kubických metrov denne. (viac informácií)

Rusko a Bulharsko oficiálne podpísali dohodu o spolupráci na plynovode Južný tok. Bulharský úsek plynovodného potrubia postaví konzorcium firiem z oboch krajín, pričom každá strana bude mať podiel 50 %. (viac informácií)

Irak podpísal kontrakty o dlhodobom prieskume a ťažbe dvoch ložísk  zemného plynu – Mansúrijá a Siba. Iracké ministerstvo ropného hospodárstva si od nich sľubuje zvýšenie energetickej produkcie krajiny a vstup na globálny trh s plynom. Prieskum a ťažbu bude zabezpečovať trojica firiem: juhokórejská firma Kogas, kuvajtská spoločnosť Kuwait Energy a turecký štátny podnik TPAO. (viac informácií)

Severná Kórea vraj začala so stavbou ľahko vodného jadrového reaktora v komplexe Jongbjon. Jeho inštalovaný výkon by sa mal pohybovať od 25 do 30 MW. KĽDR ubezpečuje, že sa bude využívať výhradne na mierové ciele. Výstavba potrvá niekoľko rokov. (viac informácií)

Utorok – 16.11. 2010

Európska únia:

Poľsko je stále na čele ťažby uhlia spomedzi členských krajín EÚ. Napriek tomu objem ťažby tejto suroviny každým rokom klesá a dovoz zo zahraničia sa stáva ekonomicky výhodnejšou možnosťou. Cena napr. komodity dovezenej z Ruskej federácie je v niektorých prípadoch až o 30 % lacnejšia. Dôvod predražovania ťažby v Poľsko je potreba ísť stále do väčších hĺbok, čo exponenciálne zvyšuje náklady. (viac informácií)

Česko pokračuje v procese výstavby plynovodnej vetvy na pripravované rusko-nemecké potrubie Severný tok. Stane sa ním plynovod Gazela, pričom plyn bude z väčšej časti prúdiť späť do Nemecka. Výstavba na českej strane sa začala v októbri 2010, na nemeckej strane v auguste 2009. Nemecko investuje do stavby 470 kilometrov dlhého plynovodu približne 1 miliardy eur. Náklady českej strany pre 166 kilometrov dlhý úsek dosiahnu asi 9,8 miliardy českých korún. Plynovod Gazela je projektom RWE Transgaz Net. (viac informácií)

Streda – 17.11.2010

Slovensko:

V Bratislave uskutočnilo sa hovorilo o využívaní plánovaného slovensko-maďarského plynovodného prepojenia so spoločnosťami eustream a FGSZ. V rámci informačného dňa záväznej fázy Open Season predkladali záujemcovia svoje záväzné ponuky o prepravné kapacity. Môžu tak urobiť do 8. decembra.

Ak bude záväzná fáza procesu Open Season vyhodnotená ako úspešná, nové plynovodné prepojenie by sa mohlo uviesť do prevádzky začiatkom roka 2014. Memorandum o porozumení o vybudovaní nového plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom podpísali spoločnosti eustream a FGSZ v júni 2009.

Plánovaný plynovod by mal mať dĺžku približne 115 km. Bude spájať vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a obcou Vecsés na predmestí Budapešti.(viac informácií)

Štvrtok – 18.11.2010

Slovensko:

Vládni ministri  rokovali o novele zákona o obnoviteľných zdrojoch. Najväčšie zmeny sa zrejme dotknú výrobu elektrickej energie zo solárnych zdrojov. Výstavba slnečných elektrární sa presunie na strechy budov. Zároveň sa posunie miesto výroby elektriny k jej spotrebe, čím sa znížia straty pri distribúcii elektrickej energie. Podpora pre fotovoltaické zariadenia sa bude vzťahovať len pre zariadenia s inštalovaným výkonom do 100 kW. Zvýšiť sa má tiež minimálny podiel OZE v palive na 30 %. Regulátor zároveň získa povinnosť zmeniť podmienky systému štátnej podpory, ak je návratnosť investícií kratšia ako 12 rokov. Novelizovaný zákon navrhuje rozšíriť kategórie obnoviteľných zdrojov. Do jednotlivých druhov OZE chce totiž zahrnúť aj aerotermálnu a hydrotermálnu energiu. Ak poslanci NRSR schvália návrh novely zákona č. 309/2009 o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE), do účinnosti vstúpi od 1. apríla 2011. (viac informácií)

Európska únia:

Prezident rakúskej ropnej spoločnosti OMV čelí obvineniam zo zneužitia dôverných informácií v obchodnom styku. Wolfgang Ruttenstorfer nakúpil v marci 2009 akcie OMV za zhruba 620.000 eur, čím zvýšil svoj podiel vo firme na viac ako dvojnásobok. O týždeň neskôr oznámila OMV, že predáva svoj podiel akcií v maďarskej ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL. V prepočte na akciu išlo o takmer dvojnásobok vtedajšej trhovej ceny MOL. Akcie OMV v ten deň sa upevnili o 3,3 %. Podľa úradov Ruttenstorfer mohol predpokladať, že toto oznámenie povedie k rastu ceny OMV. Šéf OMV obvinenia o porušení zákona odmieta. (viac informácií)

EÚ potrebuje investície v hodnote 200 mld. eur do energetickej infraštruktúry v najbližšej dekáde. Vyplýva to zo správy Európskej komisie. Navrhuje sa v nej rekonštrukcia alebo vybudovanie zhruba 45.000 kilometrov elektrických sietí do roku 2020. Cieľom je tiež zlepšiť energetickú prepojenosť medzi štátmi. (viac informácií)

V Česku sa rokuje o novele atómového zákona. Môže priniesť zmenu v systéme financovania Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť (SÚJB). Fungoval by najmä z príspevkov koncernu ČEZ a ďalších prevádzkovateľov jadrových zariadení. Štát by tak ušetril 50 mil. českých korún ročne. (viac informácií)

Český koncern ČEZ rokuje so zahraničnými finančnými inštitúciami (Morgan Stanley a Crédit Agricole) o predaji elektriny na ďalších desať rokov. Konkrétne ide o časť produkcie uhoľných elektrární. Podnik si zmluvami v hodnote niekoľko miliárd korún zabezpečí časť stabilných príjmov. Odborníci však varujú nad rizikami, ktoré sú spojené so stanovením ceny na 10 rokov dopredu. (viac informácií)

Svet:

Rusko a Čína sa stále nedohodli na cene za zemný plyn. Rokovanie dlhodobo stroskotávajú pri otázke ceny za komoditu. Moskva chce rozšíriť svoj trh do Ázie, na strane druhej Pekingu ide o uspokojenie rastúceho dopytu po energiách v krajine. Žiada však nižšie ceny ako navrhuje ruská strana. Ochota dosiahnuť kompromis je však na obojstranná, veľa sa očakáva od návštevy čínskeho premiéra v Moskve na budúci týždeň. (viac informácií)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.