Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fuergy bateriove ulozisko energia.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: fuergy.com
29. februára 2024 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Na Slovensku spustili do prevádzky najväčšie smart batériové úložisko

V banskobystrickom priemyselnom parku spustili do prevádzky najväčšie smart batériové úložisko na Slovensku s výkonom 2,7 megawattov. Stojí za ním slovenský technologický startup FUERGY.

Úložisko dokáže pre prevádzkovateľa elektrickej sústavy SEPS poskytovať certifikované podporné služby na úrovni primárnej regulácie v kombinácii s necertifikovanými podpornými službami vo forme flexibility.

Ide o prvú inštaláciu svojho druhu, ktorá je nielen technologicky komplexná a bezemisná, ale tiež ekonomicky životaschopná aj bez financovania z verejných zdrojov. Svojím fungovaním dokáže nahradiť fosílne zdroje.

Projekt batériového úložiska

Projekt batériového úložiska sa od fázy návrhu po spustenie do prevádzky podarilo zrealizovať za šesť mesiacov. Od prvého momentu prevádzky úložisko supluje tradičné zdroje spaľujúce fosílne palivá zapojené do poskytovania podporných služieb.

Účinne tak predchádza produkcii približne 361 ton emisií CO2e ročne, a to priamo v jadre reťazca ich vzniku, na úrovni výroby a distribúcie elektrickej energie. Svoj uhlíkový dlh si vie táto technológia splatiť za niečo vyše roka.

Konzervatívny odhad návratnosti

Konzervatívny odhad návratnosti investície do úložiska v Banskej Bystrici je 3,5 roka. „Ide o nový typ úložiska a prvýkrát použitý biznis model, preto návratnosť zatiaľ vieme len odhadovať. Na základe našich skúseností s návrhmi a inštaláciou úložísk z predchádzajúcich rokov však očakávame, že by reálna návratnosť mohla byť aj podstatne kratšia. V konečnom dôsledku sa však návratnosť odvíja od cien podporných služieb a odchýlky,” uviedol Chief Business Officer spoločnosti FUERGY Vladimír Miškovský.

Takýto typ batériového úložiska je vhodné inštalovať na miestach, ktoré majú potrebnú energetickú infraštruktúru, napríklad dostatočnú kapacitu trafostanice pre pripojenie úložiska. Zároveň musia získať schválenie pripojenia od regionálnej distribučnej sústavy.

Pre využitie úložiska s výkonom aj na poskytovanie oboch typov podporných služieb je potrebný aj dostatočne veľký odber elektrickej energie. Vhodnými miestami inštalácie sú teda existujúce alebo bývalé priemyselné areály alebo energeticky intenzívne podniky.

Nové batériové úložisko

Trendy v podobe geopolitických zmien a s tým súvisiacich úprav v dodávke surovín, dekarbonizácie energetiky, rastúceho podielu OZE a s tým súvisiaceho rozširovania flexibility, ako aj celkový nárast spotreby elektrickej energie nás nútia hľadať spôsoby, ako efektívne zabezpečovať spoľahlivú a zelenšiu prevádzku elektrickej sústavy. Batériové úložiská, a špeciálne ich smart verzia sú v tomto smere dnes azda veľmi racionálnou voľbou, keďže ich inštalácia je rýchla a jednoduchá,“ zhodnotil Miškovský.

Prevádzkovateľom batériového úložiska je spoločnosť Energy BB. Nové batériové úložisko v Banskej Bystrici je inštalované priamo v budove Energetiky v časti elektrickej rozvodne pod správou spoločnosti EnergyTech.

V priemyselnom areáli, kde sa mimo iných prevádzok nachádzajú aj recyklačné linky, stavebniny a ďalšie priemyselné podniky. V areáli sa taktiež plánuje ďalšia priemyselná výstavba. V areáli funguje miestna distribučná sústava, ktorej majiteľom a prevádzkovateľom je taktiež spoločnosť EnergyTech.

FUERGY je slovenská technologická spoločnosť ponúkajúca riešenia v oblasti energetickej optimalizácie postavené na vlastnom systéme pre inteligentné energetické riadenie, ako aj špeciálnych batériových úložiskách brAIn.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.