Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Engineering Engineering climb up to oil and gas process plant to observer gas dehydration processing in night shift climb up to oil and gas process plant to observer gas dehydration processing in night shift
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
7. marca 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Na Slovensku sa začalo s výrobou biometánu, plynári to vítajú

Základnou surovinou, ktorú používame pri výrobe bioplynu, je kurací a kravský hnoj a rôzne biologicky rozložiteľné odpady. Toto všetko sa používa na výrobu bioplynu, ktorý sa následne spracuje na biometán,“ informoval konateľ spoločnosti PM Martin Pribola.

Ide o plyn, ktorý má rovnaké vlastnosti ako zemný plyn, to znamená, že je možné jeho bezproblémové vtlačenie do plynovodnej sústavy a dodanie koncovým užívateľom.

Biometán je uhlíkovo neutrálny a pri jeho spaľovaní nevznikajú ani tuhé znečisťujúce látky, preto je vo forme bioCNG a bioLNG mimoriadne vhodnou voľbou na dekarbonizáciu dopravy,“ myslí si výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský.

Stovka bioplynových staníc

Na Slovensku je v súčasnosti v prevádzke približne stovka bioplynových staníc. Prevádzkovatelia bioplynových staníc sa zamýšľajú nad budúcnosťou, pretože platné podporné mechanizmy sa im skončia od roku 2025.

Výroba biometánu, ktorý by sa vtláčal do plynovodnej siete, je pri súčasných kritériách reálna pre približne tretinu z nich.

Ďalšie by sa mohli zamerať na produkciu alternatívnych palív pre dopravu. Dôležité je nastavenie podporných mechanizmov na ich transformáciu,“ upozornila predsedníčka Slovenskej bioplynovej asociácie Patrícia Gašparcová.

Výroba bioplynu a biometánu

Ministerstvo hospodárstva SR pripravuje dotačné výzvy na budovanie nových kapacít na výrobu bioplynu a biometánu a na úpravu existujúcich bioplyniek na výrobu biometánu.

Ďalšou dôležitou úlohou bude podľa SPNZ nastavenie zmysluplnej prevádzkovej podpory pre spotrebiteľov biometánu, aby ho výrobcovia nepredávali do zahraničia, ale využil sa u nás. Predpokladom je tiež podľa plynárov vytvorenie registra záruk pôvodu obnoviteľných plynov, ktorý pripravuje spoločnosť SPP-distribúcia.

Predaj a nákup

Najväčšou pridanou hodnotou tohto registra je spojenie všetkých účastníkov trhu, ktorí môžu biometán predávať alebo nakupovať cez záruky pôvodu. Záruka pôvodu sa vydá na každú megawatthodinu plynu vtlačeného do distribučnej siete a následne sa môže biometán zobchodovať, spotrebovať alebo previesť do zahraničia,“ vysvetlil vedúci rozvoja sieťového obchodu v SPP-distribúcia Jerguš Vopálenský.

Podľa Kvasňovského, Slovensko má potenciál vyprodukovať 400 až 500 miliónov kubíkov biometánu ročne, čo je 10 % súčasnej spotreby zemného plynu.

Pokiaľ by ho nahradil biometán, zvýši sa aj energetická bezpečnosť Slovenska, tým, že nemusíme dovážať toľko zemného plynu a biometán si dokážeme lokálne vyrobiť. Diverzifikácia dodávateľských zdrojov a čo najväčšia domáca produkcia obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov sú ďalšími úlohami, ktoré musíme v Európe splniť,“ konštatoval Kvasňovský.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.