Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP - ilustracka SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: SPP. Foto: (c)SITA/Marián Peiger
19. augusta 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Na Slovensku sa s ďalšou plynofikáciou zatiaľ nepočíta

S ďalšou plynofikáciou obcí na Slovensku sa v súčasnosti nepočíta. Spoločnosť SPP – distribúcia, a.s. totiž v najbližšom období neplánuje svoju distribučnú sieť rozširovať. „V súčasnosti pracujeme len na obnove plynovodov,“ uviedla vedúca útvaru komunikácie SPP – distribúcia Ivana Zelizňáková. Na Slovensku je v súčasnosti plynofikovaných 2.234 obcí z celkového počtu 2.891 obcí. Z toho vyplýva, že prístup k zemnému plynu na Slovensku má 94 % obyvateľov.

„Prístup k zemnému plynu má viac ako spomínaných 94 % obyvateľstva, čo zo Slovenska robí druhú najplynofikovanejšiu krajinu v Európe,“ dodala Zelizňáková. V súčasnosti dosahuje celková dĺžka distribučnej siete takmer 33 tisíc kilometrov. „Momentálne sa plne sústreďujeme na obnovu plynovodov na konci životnosti a zlepšovania podmienok bezpečnosti prevádzky a spoľahlivosti siete. Cieľom súčasného programu obnovy distribučnej siete je zachovanie súčasnej vysokej bezpečnosti a spoľahlivá distribúcia zemného plynu všetkým zákazníkom,“ konštatovala Zelizňáková.

Slovenskí odberatelia v minulom roku spotrebovali aj napriek oživeniu ekonomiky menej zemného plynu ako rok predtým. Kým v roku 2010 sa na Slovensku podľa údajov zverejnených Ministerstvom hospodárstva SR (MH) spotrebovalo 5,7 mld. metrov kubických plynu, rok predtým to bolo 5,9 mld. metrov kubických plynu. Podľa prognóz rezortu hospodárstva by v tomto roku mala spotreba dosiahnuť úroveň 5,9 mld. metrov kubických. V roku 2012 by mala spotreba vzrásť na 6,1 mld. metrov kubických. Podľa prognóz ministerstva by sa spotreba plynu na Slovensku mala v roku 2020 pohybovať na úrovni 7,5 mld. metrov kubických.

Zdroj: SITA, energia

Ilustračná snímka: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.