Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. júna 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Na Slovensku pribudne ďalšia bioplynová stanica

V okrese Veľký Krtíš sa plánuje s výstavou bioplynovej stanice s výkonom 703 Kw. Ročná produkcia stanica sa odhaduje na 5624 MWh elektriny a 5952 MWh tepla. Investičný zámer o výstavbe za 3,6 milióna eur predložila spoločnosť Spark, s.r.o., Bratislava na posudzovanie vplyvov bioplynovej stanice na životné prostredie (Environmental Impact Assessment – EIA).

Hlavným zdrojom na výrobu elektrickej energie a tepla pre bioplynovú stanicu je biomasa a odpady z poľnohospodárskej výroby. Okrem kukuričnej siláže bude stanica spaľovať aj hydinový trus, vzhľadom na dostupnosť fariem v blízkom okolí. Bioplyn vznikne vo fermentačných nádobách vyhnívaním zmesi pomocou mikroorganizmov.

Získaný bioplyn sa následne spáli v kogeneračnej jednotke, čím vznikne elektrická energia a tá sa dodá do sietí. Na prevádzku bioplynovej stanice sa ročne spotrebuje približne 8.100 ton kuracieho trusu, 6150 tone kukuričnej siláže a 15.500 ton vody.

Ak spoločnosť získa potrebné povolenia, s výstavbou stanice sa začne už v októbri tohto roku a do prevádzky sa spustí v marci 2011.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.