Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Domácnosť energia spotreba
Foto: ilustračné, GettyImages
30. júna 2020 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Na Slovensku najviac využívajú domácnosti energie na vykurovanie

Najviac využívame zemný plyn (64,5 %), nasleduje druhotné teplo (26 %), elektrina (5,7 %), obnoviteľné zdroje energie (1,9 %), tuhé palivá (1,4 %) a ropné produkty (0,4 %),“ informovala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Európske domácnosti spotrebujú v priemere štvrtinu energie v Európskej únii. Najviac sa využíva v domácnostiach zemný plyn (32 %) a elektrina (25 %). Podľa najnovších údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat za rok 2018 napríklad obnoviteľné zdroje energie zhltnú 19,5 %, nasledujú ropné produkty (11,6 %) a druhotné teplo (8,7 %). Malý podiel pokrývajú tuhé palivá (3,4 %).

Podobne ako Európa

Európske domácnosti sa príliš v účele spotreby nelíšia od tých slovenských.

Európske domácnosti spotrebujú najviac energie na vykurovanie svojich príbytkov, čo tvorí až dve tretiny konečnej spotreby energie v sektore bývania. Elektrická energia využívaná na osvetlenie a väčšinu elektrických spotrebičov predstavuje zhruba 14 percent z celkovej spotreby energie. Za ostatné roky sa spotreba zvyšovala, v niektorých krajinách pri domácnostiach hovoríme aj o vyše 10-percentách,“ dodala Buchláková s tým, že to však nezahŕňa využívanie elektriny na napájanie hlavných vykurovacích, chladiacich alebo varných systémov.

Štvrtina príjmov

Priemerná slovenská domácnosť minie na bývanie, vodu, elektrinu či plyn takmer štvrtinu svojich príjmov. „Od roku 2007 u nás výrazne tieto výdavky rástli. Kým pred viac ako 10 rokmi tvorili výdavky na bývanie 14,3 %, vlani to bola vyše štvrtina. Rástli ceny elektriny, plynu ale aj celkového nájmu,“ konštatovala analytička.

Ceny energií by mali pritom na Slovensku v budúcom roku klesnúť. Posledné mesiace totiž v dôsledku koronakrízy klesá cena silovej elektriny na burzách, čo môže mať vplyv na koncovú cenu elektriny pre slovenské domácnosti.

Analytička má niekoľko tipov, ako na energiách ušetriť. „Aj keď energetické úspory si často vyžadujú vstupné investície (zateplenie, regulácia kúrenia a montáž termostatických hlavíc, výmena kotla, výmena žiaroviek za úsporné) sú aj kroky, ktorými je možné usporiť bez vynútených nákladov. Tu patrí napríklad zníženie teploty v domácnosti, jej prispôsobenie účelu miestnosti, vypínanie kúrenia pri odcestovaní, vypínanie spotrebičov namiesto ponechávania v stand-by móde,“ uzavrela Buchláková.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.