Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ciernobiela atomka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Bistrosavage (licencia Creative Commons)
28. marca 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Na Slovensku je priemerný stupeň radiácie

Pondelok – 21.3.2011

Slovensko:

Spotové ceny zemného plynu, ktorý niektorí dodávatelia nakupujú pre slovenských odberateľov na európskych trhoch, totiž kvôli situácii v arabských krajinách a katastrofe v Japonsku rastú. (viac informácií)

Európska únia:

Britská spoločnosť ScottishPower Renewables, divízia španielskej firmy Iberdrola Renovables, plánuje postaviť západne od Škótska najväčšiu prílivovú elektráreň na svete. (viac informácií)

Britská vláda v piatok (18.3.) navrhla výrazné obmedzenie štátnych subvencií pri podpore výroby elektriny, ktorý pochádza zo slnečných elektrární. (viac informácií)

Svet:

Rusko je pripravené presmerovať dodávky skvapalneného plynu (LNG) do Japonska a Európu kompenzovať zvýšenými dodávkami zemného plynu cez plynovody. Povedal to počas návštevy ostrova Sachalin ruský premiér Vladimir Putin. (viac informácií)

Shell plánuje tento rok v Číne uskutočniť 17 prieskumných vrtov, vrátane ložísk nekonvenčného plynu, ako sú napríklad bridlicový plyn a plyn z nízko-priepustných pieskov. Peking sa nechal inšpirovať objavom početných ložísk nekonvenčného plynu v USA a rozbehol viaceré prieskumné projekty s cieľom znížiť závislosť na ekologicky nevýhodnom uhlí. (viac informácií)

Ruský plynárenský monopol je pripravený presmerovať tankery s LNG na Japonsko a zároveň zvýšiť dodávky zemného plynu do Európy. Takýto plán pomoci pre Japonsko predstavil počas víkendu premiér Vladimír Putin. (viac informácií)

Utorok – 22.3.2011

Európska únia:

Spolková vláda Rakúska na Rade ministrov presadila akčný plán, ktorého súčasťou je aj podanie žaloby na Európsky súdny dvor proti Slovenskej a Českej republike kvôli ich atómovým elektrárňam v Mochovciach a Temelíne. (viac informácií)

Noví členovia EÚ majú najmladšie jadrové elektrárne na svete. A pretože väčšina obyvateľstva proti nim nevyjadruje námietky, chcú tamojšie vlády vo výstavbe ďalších reaktorov pokračovať, píše rakúsky denník Die Presse. (viac informácií)

Svet:

Dcérska firma nemeckého koncernu BASF vstupuje do konzorcia Južný tok. Vlastniť bude 15 percent. (viac informácií)

Shell Offshore môže začať vykonávať prieskum ložísk uhľovodíkov v Mexickom zálive a následne vyhĺbiť nové vrty. Firma včera získala licenciu od amerického ministerstva vnútra. (viac informácií)

V bani v pakistanskej provincii Balúčistan, kde sa ťaží uhlie, došlo v nedeľu k výbuchu metánu. Nik zo 43 baníkov v šachte neprežil. (viac informácií)

Streda – 23.3.2011

Slovensko:

Vládny kabinet Ivety Radičovej sa už po tretíkrát v poradí pokúša zosadiť z funkcie predsedu ÚRSO. Na dnešnej rozprave v parlamente to uviedol Ľubomír Jahnátek (Smer-SD). (viac informácií)

Predaj šiestich teplární označil predseda strany Smer-SD Robert Fico za jednu z najväčších hlúpostí, aké môže súčasná vláda urobiť. (viac informácií)

Európska únia:

Na poľskom pobreží sa spustila výstavba terminálu na skvapalnený zemný plyn. Terminál v prístave Štetín spustia do prevádzky o tri roky. Ročná kapacita terminálu po dostavbe dosiahne takmer 8 mld. metrov kubických. (viac informácií)

Talianska vláda premiéra Silvia Berlusconiho dnes rozhodla o ročnej prestávke v projektoch týkajúcich sa návratu krajiny k jadrovej energii. Moratórium platí od dnešného dňa. (viac informácií)

Poľský premiér nevylúčil vypísanie referenda o budúcnosti jadrovej energetiky v krajine. (viac informácií)

Dočasné odstavenie niekoľkých jadrových elektrární, o ktorom rozhodla nedávno nemecká vláda, môže paradoxne znamenať rast zisku pre energetické spoločnosti E.ON a RWE. Informuje o tom Wall Street Journal. (viac informácií)

Svet:

Rádioaktívny prach z poškodenej japonskej jadrovej elektrárne Fukušima 1 má dnes doraziť nad strednú Európu. Obyvateľov však neohrozí, pretože úroveň radiácie bude veľmi nízka. (viac informácií)

Štvrtok  – 24.3.2011

Slovensko:

Osobné ospravedlnenie od predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka (SaS) žiada poslanec za Smer-SD a bývalý šéf košickej teplárne Ladislav Lazár. (viac informácií)

Premiérka Iveta Radičová chce bilaterálne rokovať s rakúskym kancelárom Wernerom Faymannom. Rozprávať sa s ním chce o testoch a zvyšovaní bezpečnosti existujúcich jadrových elektrární. (viac informácií)

Európska únia:

Budapešť neplánuje zmeniť svoj postoj k atómovej energetike napriek nedávnym udalostiam v Japonsku. V krajine sa nachádza jeden jadrový zdroj. (viac informácií)

Angela Merkelová je za čo najrýchlejší ústup Nemecka od jadrovej energetiky. Komentátori jej obrat pripisujú tiež blížiacej sa sérii krajinských volieb. Prieskumy zatiaľ naznačujú citeľné straty pre domovskú stranu nemeckej kancelárky – CDU. (viac informácií)

Piatok – 25.3.2011

Slovensko:

Koalícia však trvá na zrušení zákona o podávaní cenových návrhov obchodných spoločností, na základe ktorého museli energetické spoločnosti návrh schvaľovať na valnom zhromaždení. (viac informácií)

Európska únia:

Brusel rozhodol o sprísnení kontrol rádioaktivity na jedlo dovážané z Japonska. (viac informácií)

Nemecká solárna spoločnosť SolarWorld očakáva v tomto a nasledujúcom roku zvýšenie svojich tržieb. Dôvodom sú nedávne udalosti v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima ako aj rast dopytu na silnom americkom trhu. (viac informácií)

Svet:

Americká Jadrová regulačná komisia (NRC) sa rozhodla v reakcii na krízový stav elektrárne vo Fukušime uskutočniť bezpečnostné previerky amerických nukleárnych reaktorov. Vytvorila sa špeciálna skupina, ktorá bude robiť pravidelné kontroly reaktorov a doporučovať prípadne okamžité korekcie. (viac informácií)

Takmer tretina prevádzkovateľov jadrových elektrární v USA informuje o výrobných chybách komponentov reaktorov až v prípade, ak dôjde k poruche na elektrárni. Vyplýva to zo správy, ktorú ešte pred udalosťami v Japonsku vypracovávala americká Jadrová regulačná komisia. Príčinou sú „protirečiace si a nejasné“ pravidlá informovania. (viac informácií)

Ukrajinská centrálna banka v makroekonomickej správe uviedla, že cena ruského plynu sa v poslednom kvartáli tohto roka zvýši na 333 USD za tisíc kubických metrov z terajšej úrovne 263 USD. (viac informácií)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.