Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solar nemecko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Wayne National (licencia Creative Commons)
18. júna 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Na Slovensku je 144-tis. m2 kolektorov

Na Slovensku je v súčasnosti v prevádzke zhruba 144.000 m2 slnečných kolektorov. Podľa Národného akčného plánu pre energiu z obnoviteľných zdrojov by malo mať Slovensko vyše 930.000 m2kolektorov. To je podľa podpredsedu Československej spoločnosti pre slnečnú energiu Milana Nováka ťažko dosiahnuteľné. „Na obdobie rokov 2011 až 2015 bol naplánovaný prírastok iba 166 tisíc metrov štvorcových kolektorových plôch a v rokoch 2016 až 2020 takmer 764 tisíc metrov štvorcových kolektorových plôch. Súčasný vývoj situácie na trhu kolektorov na Slovensku a neexistujúce dotácie však naznačujú, že ani tento málo ambiciózny plán sa nesplní,“ uviedol Novák.

Rýchlejšiu výstavbu slnečných kolektorov na Slovensku by pomohlo podporiť obnovenie štátnych dotácií. „V období apríl 2009 až november 2011 boli po prvý raz v histórii Slovenska zavedené dotácie na slnečné kolektory. Dotácie boli mimoriadne dobre načasované, pretože Slovensko bolo jednou z mála európskych krajín, kde po roku 2008 sa trh slnečných kolektorov neprepadol,“ doplnil Novák.

Nové vedenie Ministerstva hospodárstva SR (MH) má v pláne obnoviť dotácie na slnečné kolektory pre domácnosti. Poskytovať dotácie by chcel rezort začať už v budúcom roku. Ako uviedol pre agentúru SITA koncom mája hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič, problémom zatiaľ zostáva fakt, že s dotáciami sa nepočíta v štátnom rozpočte nielen v tomto roku, ale ani v rokoch 2013 či 2014. Ministerstvo sa však podľa neho pri tvorbe nového rozpočtu bude uchádzať o prostriedky na tento program.

Začiatky hromadnej priemyselnej výroby termických slnečných kolektorov v Československu sa datujú do 70. rokov minulého storočia. Po rozdelení Československa v rokoch 1993 až 2000 nastalo obdobie prepadu predaja slnečných kolektorov na Slovensku, kedy sa množstvá namontovaných slnečných kolektorov pohybovali podľa odhadov v rozmedzí od 600 do 3-tisíc m2 za rok. Od roku 2000 do roku 2005 sa ročná spotreba kolektorov pohybovala v rozmedzí od 5 do 7-tisíc m2 za rok.

Zdroj: SITA

Ilustračná snímka: TASR/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.