Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň - flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / contri (licencia Creative Commons)
13. apríla 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Na Slovensku chcú postaviť 17 vodných elektrární

„Po dvoch rokoch intenzívnej práce sa nám podarilo uzavrieť sedemnásť nových nájomných zmlúv na pridelenie riečnych profilov na výstavbu nových malých vodných elektrární,“ uviedol generálny riaditeľ SVP Daniel Kvocera.

Predpokladaný inštalovaný výkon uvedených malých vodných elektrární predstavuje spolu približne 13 megawattov. „Nájomnú zmluvu sme podpísali s tými uchádzačmi, ktorí mali najlepšie pripravené projekty a preukázateľne investovali do prípravy investičného zámeru,“ dodal Kvocera.

Platby za využitie hydroenergetického potenciálu (HEP) sú dôležitou zložkou výnosov SVP. Ide o množstvo vody, ktoré vodné elektrárne využívajú na výrobu elektriny. Nedostatočné využívanie HEP sa v minulosti odrazilo na znížených výnosoch SVP. „Tieto zdroje nám veľmi chýbali, keďže náš podnik ich investuje do budovania systému protipovodňovej ochrany“, upozornil riaditeľ.

Využitie hydroenergetického potenciálu je z pohľadu výroby takzvanej zelenej energie pre Slovensko dôležité. Podľa záväzkov SR voči Európskej únii by sme totiž do roku 2020 mali zhruba pätinu energie vyrábať z obnoviteľných zdrojov energie.

Podľa poslednej koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR, ktorú schválila ešte pred rokom vláda Ivety Radičovej, malé vodné elektrárne by mali do roku 2015 vyprodukovať 450 GWh elektriny za rok. Do roku 2030 by mal objem elektriny, ktorú vyprodukujú, ešte vzrásť, a to až na 850 GWh za rok. V súčasnosti vyrobia malé vodné elektrárne približne 300 GWh elektriny.

Slovenský vodohospodársky podnik, š.p. bol založený v roku 1997. Vznikol spojením štyroch štátnych podnikov, a to Povodie Dunaja, Povodie Váhu, Povodie Hrona a Povodie Bodvy a Hornádu. Spravuje vodné toky v dĺžke takmer 33 tisíc kilometrov, 287 vodných nádrží, necelých tri tisíc kilometrov ochranných hrádzí a kanálovú sieť v dĺžke vyše 1.800 kilometrov, takisto je prevádzkovateľom Vodného diela Gabčíkovo. Celková plocha povodí je 49.000 km2.

Zdroj: SITA, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.