Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Do slovenskej energetiky má pribudnúť 100 až 150 veterných turbín
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
20. októbra 2021 Obnoviteľné zdroje OZEVeterná energia od Energia.skSITA

Na Slovensku by mohlo do roku 2030 vyrásť 100 až 150 veterných turbín

To predstavuje 100 až 150 veterných turbín. Tvrdí to Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).

Bez samospráv však výstavba nových veterných elektrární bude viac ako problematická. Asociácia sa preto chystá vysvetľovať problematiku veterných elektrární mestám a obciam.

Samospráva je dôležitý partner, keďže jej súhlas je základným predpokladom pre vybudovanie nového projektu. Sme pripravení byť samosprávam nápomocní, poskytnúť informácie a odpovede ich otázky,“ uviedol riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Dostatočná informovanosť

Základom pre úspešný rozvoj akejkoľvek zelenej energie je dostatočná informovanosť obyvateľstva. Jedným z troch dôležitých partnerov pri realizácii nových projektov sú samosprávy.

Tým však chýbajú odporúčania zo strany ministerstva hospodárstva, aby sa vedeli zorientovať v ponukách a reagovať na občas dokonca až protichodné argumenty konkurujúcich si investorov,“ približuje ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

Vhodne rozmiestnené turbíny

V súčasnej dobe máva jedna turbína výkon 5 až 6 megawattov, čo znamená že na veterný park stačí zopár vhodne rozmiestnených turbín. Pri schvaľovaní projektov je potrebné dosiahnuť politickú dohodu v zastupiteľstve.

Poslancom zastupiteľstiev je potrebné vysvetliť všetky benefity a faktami vyvrátiť akékoľvek obavy,“ myslí si Kaliňák.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.