Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Male modularne reaktory elektrina energia vyroba
Foto: ilustračné, GettyImages
26. apríla 2024 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Na Slovensku by mali vyrásť nové malé modulárne reaktory, majú stabilizovať cenu elektriny

Na Slovensku by už mohli čoskoro vyrásť nové malé modulárne reaktory. Ako uviedol v rozhovore pre portál SITA Energetika šéf spoločnosti newcleo Stefano Buono, Slovensko si uvedomuje, že jadrová energetika je budúcnosťou priemyslu, a ako priemyselná krajina chce v tejto oblasti inovovať a byť lídrom.

Myslím si, že Slovensko má našliapnuté na to, aby sa stalo prvou krajinou, ktorá nielen plne dekarbonizuje svoju výrobu elektriny, ale stane sa aj jej významným čistým vývozcom, čo by pre krajinu prinieslo obrovské výhody,“ povedal Buono.

Zmysluplné domáce zdroje energie

Keďže Slovensko nemá žiadne zmysluplné domáce zdroje energie, okrem niektorých vodných zdrojov, jeho jedinou reálnou možnosťou je podľa Buona jadrová energia. „Nehovoriac o tom, že vyhorené jadrové palivo, ktoré sa teraz na Slovensku iba skladuje, by mohlo v budúcnosti poháňať reaktory až stovky rokov,“ podotkol Buono.

Podľa neho je jadrová energia mimoriadne koncentrovaný zdroj energie, ktorý produkuje oveľa menej odpadu a vyžaduje si oveľa menej materiálov a zaberá menej miesta v porovnaní s inými formami výroby elektriny.

Malé modulárne reaktory

Budúcnosťou jadrovej energetiky majú byť podľa viacerých odborníkov malé modulárne reaktory. Výstavba tradičných veľkých reaktorov totiž trvá príliš dlho. Malé modulárne reaktory sa dajú postaviť za približne tri roky, čo umožňuje zhodnotenie investovaného kapitálu a rýchlejšiu návratnosť investícií.

Menšie reaktory s nákladmi približne jednej miliardy eur otvárajú investície do jadrovej energetiky oveľa väčšiemu okruhu investorov v porovnaní s projektmi, ktoré stoja desiatky miliárd eur a trvajú viac ako 10 rokov,“ doplnil Buono.

Zmenšenie reaktorov

Nestačí však len zmenšiť reaktory, upozorňuje Buono. Na skutočnú optimalizáciu nákladov sú potrebné nové, pokročilé reaktorové technológie. „Zatiaľ čo malé modulárne reaktory postavené na princípe tlakovodných reaktorov strácajú úspory z rozsahu a zvyšujú náklady, ak sú navrhnuté pre istý stupeň bezpečnosti, takzvané pokročilé jadrové reaktory môžu byť navrhnuté tak, aby boli pasívne a inherentne bezpečné nákladovo efektívnejším spôsobom. Ich menšie rozmery tiež umožňujú ich umiestnenie aj v priemyselných lokalitách na výrobu tepla aj elektriny, čím dokážu efektívne nahrádzať plynové turbíny,“ dodal Buono.

Malé modulárne reaktory môžu podľa neho vyriešiť problém aj s vysokými cenami elektriny. „Vysoké a volatilné ceny elektriny, ktoré sú spôsobené vývojom cien plynu a uhlia, spôsobujú, že prevádzka energeticky náročných odvetví je neudržateľná. Vynikajúcim príkladom krajiny, ktorá strategicky využíva jadrovú energiu na cenovo dostupné poháňanie svojho priemyselného rastu je Južná Kórea. Práve preto, že nemá žiadne fosílne zdroje. Malé modulárne reaktory preto majú budúcnosť a môžu poskytnúť stabilnú a lacnú energiu potrebnú na to, aby sa priemyslu darilo,“ konštatoval Buono.

Očakávané strojnásobenie dodávok

Do roku 2050 budeme podľa Buona potrebovať dvakrát viac elektriny ako teraz. Ide o prirodzený nárast dopytu v dôsledku elektrifikácie dopravy, umelej inteligencie, všeobecného globálneho hospodárskeho rastu a rozšírenia technológií do rozvojových krajín.

Očakávané strojnásobenie dodávok jadrovej energie je obrovský záväzok a jadrová energia bude musieť zohrávať kľúčovú úlohu pri uspokojovaní tohto dopytu. Mnohé nové priemyselné odvetvia smerujú a budú smerovať do krajín alebo regiónov so spoľahlivými a konkurencieschopnými cenami energie, a ak si chce EÚ udržať svoju životnú úroveň a konkurencieschopnosť, musí vykonať zásadné zmeny vo svojej energetickej politike vrátane akcelerácie rozvoja jadrovej energetiky,“ uzavrel Buono.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.