Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obnoviteľné zdroje energie v Európskej únii
Foto: ilustračné, Gettyimages
30. septembra 2021 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Na slovenskom trhu končí alternatívny dodávateľ energií Slovakia Energy

Zároveň požiadal o možnosť ukončenia svojej činnosti na slovenskom energetickom trhu k najbližšiemu možnému termínu.

K tomuto razantnému kroku ho doviedla aktuálna situácia s neúnosným rastom cien energií na veľkoobchodných trhoch v spojení so štátnymi reguláciami cenotvorby.

ÚRSO rozhodne o návrhu Slovakia Energy najneskôr do 30 dní. Informovala o tom vo štvrtok PR manager Bohemia Energy Hana Novotná.

Ukončuje svoju činnosť

Tlak na prechod k bezemisným zdrojom energií, špekulácie s emisnými povolenkami, dlhá zima i očakávaný nárast spotreby pre rozvoj elektromobility ženú ceny energií na veľkoobchodných trhoch strmo nahor.

Aj to sú dôvody, pre ktoré sa v súčasnosti najväčší nezávislý dodávateľ na Slovensku rozhodol ukončiť svoju činnosť.

Keď Slovakia Energy začala v roku 2008 pôsobiť na slovenskom trhu, očakávali sme, že sa regulácia skončí. Je ale rok 2021 a koniec tejto regulácie je stále v nedohľadne. Za daného stavu nemá zmysel, aby sme investovali do ďalšieho rozvoja firmy, a preto sme sa rozhodli pristúpiť k tomuto náročnému kroku a vrátiť licenciu. Ceny energií na Slovensku sú pre malé firmy a domácnosti regulované. Maximálna hranica, ktorú si dodávatelia v túto chvíľu môžu účtovať, už zďaleka nepokrýva náklady a nedá sa očakávať, že by sa situácia v budúcom roku zlepšila. Za aktuálnej situácie, ktorá sa deje na trhu, keď nemáme cenovú politiku vo svojich rukách, sme, bohužiaľ, nenašli spôsob, ako ďalej fungovať,“ uviedol konateľ spoločnosti Slovakia Energy Jiří Písařík.

Bez energii nezostanú

Súčasní zákazníci spoločnosti sa však nemusia obávať, že by zostali bez energií. Od tejto chvíle môžu automaticky ukončiť zmluvu a bez akéhokoľvek porušovania súčasných zmlúv prejsť k dodávateľovi, ktorého si sami vyberú.

Prípadne sa o nich, v období troch mesiacov od ukončenia činnosti Slovakia Energy, postará takzvaný dodávateľ poslednej inštancie – toto právo vzniká každému jednému z nich, a to priamo zo zákona.

Záväzky vysporiada

Slovakia Energy ručí za vysporiadanie všetkých svojich záväzkov, či už voči dodávateľom alebo zákazníkom, ktorí sa nemusia báť, že by prišli o vlastné finančné prostriedky.

Je nám ľúto že sme nútení opustiť slovenský trh. Vzniknutá situácia nás veľmi mrzí a touto cestou sa chceme poďakovať všetkým našim zákazníkom za dôveru, ktorú nám počas všetkých tých rokov prejavili. Aj v nasledujúcich týždňoch im budeme k dispozícii na našich infolinkách či e-mailoch a budeme sa snažiť urobiť všetko preto, aby bol pre nich prechod k novému poskytovateľovi čo najpohodlnejší,“ dodal Jiří Písařík.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.