Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream plyn preprava plynu.png
Foto: ilustračné, maps.google.com
5. októbra 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Na Slovensko zatiaľ prúdi plyn z Ukrajiny bez problémov

Slovensko stále dostáva zemný plyn aj z východu. Ako vyplýva z údajov zverejnených slovenským prepravcom plynu – spoločnosťou Eustream, plyn na Slovensko prúdi aj zo západu aj z východu.

Stále však najviac plynu dostávame z východu cez Veľké Kapušany. Z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko počas prvých jesenných dní prišlo denne v priemere 36 až 38 miliónov metrov kubických plynu.

Z Rakúska cez Baumgarten na Slovensko v súčasnosti denne prúdia zhruba 2 milióny metrov kubických plynu. Viac plynu prúdi zo Slovenska do Rakúska, denne od 24 do 28 miliónov kubíkov. Od dvoch do štyroch miliónov kubíkov plynu prúdi denne na Slovensko z Maďarska cez prepojovací bod Veľké Zlievce.

Nepatrné množstvo plynu prúdi na Slovensko v súčasnosti z Česka cez prepojovací bod Lanžhot. Viac plynu ide zo Slovenska na Česko. Zanedbateľné množstvo plynu v súčasnosti prúdi aj vojanským plynovodom zo Slovenska na Ukrajinu.

Príprava na zimnú vykurovaciu sezónu pokračuje v plnom prúde aj v prípade plnenia podzemných zásobníkov plynu. Ako vyplýva z aktuálnych údajov zverejnených na agsi.gie.eu, plynové zásobníky na Slovensku sú v súčasnosti naplnené na vyše 97 % %. Na Slovensku je uskladnených takmer 36 terawatthodín plynu. Európska únia má naplnené zásobníky plynu na zhruba 96 %. V európskych zásobníkoch plynu je v súčasnosti uskladnených 1 095 terawatthodín plynu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.