Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Flickr.com/rcbodden
22. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Na Slovensko dnes prúdi z Ruska o pätinu plynu menej

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) naďalej dostáva z Ruska menej zemného plynu, ako si objednal. V pondelok klesli dodávky o zhruba pätinu. Na Slovensko tečie menej suroviny z východu oproti objednanému objemu už takmer dva týždne. „SPP aj napriek tomu dokáže naďalej zabezpečiť stabilné dodávky pre všetkých svojich zákazníkov,” uviedol hovorca SPP Peter Bednár.

Druhý septembrový týždeň zaznamenal SPP neplánovaný výpadok v dovoze plynu z Ruska o 10 %, ktorý sa minulý týždeň prehĺbil až na 25 %. Počas uplynulého víkendu sa situácia mierne zlepšila, nedeľňajší (21.9) výpadok sa znížil na približne 10 %.

Minister hospodárska SR Pavol Pavlis minulý týždeň pripomenul, že v prípade, ak by prišlo k výpadku dodávok plynu o viac ako 50 %, SPP má záložné zmluvy s dodávateľmi a plyn by dodával reverzným chodom. „Po skúsenostiach z roku 2009, kedy bola na Slovensku plynová kríza, sme v otázke reverzného toku pripravení,“ zdôraznil.

Slovenské zásobníky sú podľa Pavlisa naplnené na 99 % svoje kapacity. V prípade absolútneho zastavenia dodávok by tieto zásoby vystačili na pokrytie päťmesačnej spotreby Slovenska.

Okrem Slovenska sa v uplynulých dňoch sťažovali na pokles dodávok plynu z Ruska aj ďalšie európske krajiny, napríklad Poľsko, kde sa objem dodávok znížil o zhruba pätinu. Nižšie objemy dodaného plynu pocítili tiež v Rumunsku a Rakúsku.

Ruský monopolný vývozca Gazprom argumentuje, že dodáva plyn do Európy v rámci dohodnutých kontraktov. Podľa šéfa Gazpromu súvisia nižšie dodávky suroviny s aktuálne zvýšeným dopytom v Európe. „Išlo o takzvané dodatočné objemy. Niet pochýb o tom, že potom, ako sme doplnili požadované objemy plynu do našich podzemných zásobníkov, budeme schopní splniť ďalšie požiadavky našich európskych zákazníkov,“ uviedol minulý týždeň Alexej Miller na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Energia.sk, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.