Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solar panel - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Solárny panel. Foto: SITA/AP Photo/Armando Franca
24. októbra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Na slnečné kolektory je voľných už len 600 tisíc eur

Na slnečné kolektory a kotly na biomasu je pre domácnosti v tomto roku voľných už len necelých 600 tisíc eur. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) rozdelila v rámci programu podpory obnoviteľných zdrojov medzi žiadateľov vyše dva milióny eur. „Po dvoch mesiacoch od vyhlásenia výzvy na predkladanie žiadostí bolo rozdelených medzi žiadateľov už 77 percent prostriedkov,“ spresnila agentúra.

Komisia v tomto roku schválila vyše dve tisíc žiadostí. „Rodinným a bytovým domom, ktoré doručili všetky potrebné podklady a už majú žiadosti schválené, sú postupne zasielané na podpis zmluvy. Dotácie by mohli mať na účtoch do konca roka,“ informovala agentúra, ktorá v súčasnosti registruje ďalších vyše štyristo žiadostí. Tie budú po posúdení podkladov odovzdané na ďalšie zasadnutie komisie. „O dotácie na už nainštalované zariadenia je možné požiadať do konca novembra tohto roka,“ konštatovala agentúra.

Žiadosti o dotácie je možné predkladať od apríla 2009, kedy Ministerstvo hospodárstva SR vyhlásilo Program vyššieho využitia biomasy a slnečnej energie v domácnostiach. Do konca minulého roka získalo v rámci tohto programu podporu vyše štyritisíc žiadateľov v celkovej hodnote takmer štyri milióny eur. „Zo všetkých žiadostí, zaregistrovaných od apríla 2009, sa takmer 80 percent podaných žiadostí týka slnečných kolektorov,“ spresnila agentúra. O dotáciu na slnečné kolektory už požiadalo aj štyridsať bytových domov. Dve tretiny zo žiadateľov, ktorí si nechali nainštalovať solárne systémy, si kúpilo ploché kolektory. „Pri kotloch na biomasu uprednostňujú rodinné domy kotly na splyňovanie dreva. Pelety si ako palivo zvolilo 43 percent doterajších žiadateľov o dotácie na inštaláciu kotlov,“ uzavrela agentúra.

Ako vyplýva zo zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR (MH), ktorý nadobudol účinnosť od 1. júla tohto roka, na kúpu slnečného kolektora pre rodinný dom štát poskytne dotáciu vo výške 200 eur za meter štvorcový pri inštalácii do ôsmich metrov štvorcových. Bytové domy môžu žiadať o poskytnutie dotácie na kúpu kolektorov vo výške 100 eur za jeden meter štvorcový inštalovanej plochy, avšak maximálna dotácia je obmedzená na tri metre štvorcové na každý byt v bytovom dome. Domácnosti môžu požiadať o podporu aj pri kúpe kotlov na biomasu. Záujemcovia môžu získať od štátu 30 % z kúpnej ceny kotla, maximálne však 1 000 eur.

Domácnosti si môžu podať žiadosť o poskytnutie dotácie po ukončení inštalácie zariadenia prostredníctvom pracovísk administrátora programu, Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, ktoré sa nachádzajú v Bratislave, Trenčíne, Banskej Bystrici a v Košiciach. V prípade rodinných domov si žiadosť môžu podať vlastníci nehnuteľnosti na oba typy zariadenia. V prípade bytových domov je možné žiadať len o podporu na slnečné kolektory a žiadateľom by mal byť správca alebo spoločenstvo vlastníkov bytov.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.