Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solárny panel - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Solárny panel. Foto: SITA / Jozef Jakubčo.
3. augusta 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Na slnečné elektrárne si posvieti prokuratúra

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) podal dnes na Generálnu prokuratúru (GP) SR podnet na prešetrenie niektorých prípadov skolaudovania nedokončených fotovoltaických elektrární. GP by mala skúmať predovšetkým počínanie si stavebných úradov, ktoré majú posledné slovo a vystavujú kolaudačné rozhodnutia. Informoval o tom hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.

Regulačný úrad podal tiež podnet na preskúmanie správania sa i ďalších aktérov, ktorí vystavujú osvedčenia nevyhnutné pre kolaudačné rozhodnutie. Ide najmä o distribučné spoločnosti, ktoré vykonávajú tzv. funkčnú skúšku elektrárne pred kolaudáciou a skúmajú, či výkon elektrárne po zapojení nepresahuje rezervovanú kapacitu, ktorá jej bola v distribučnej sieti vymedzená. Distribučné spoločnosti už minulý týždeň avizovali, že osvedčenia o funkčných skúškach vydávali v súlade s platnými pravidlami a sú pripravené túto skutočnosť preukázať históriou komunikácie svojho dispečingu (viac informácií).

Hovorca ÚRSO pripomenul, že úrad vykonáva kontrolu fotovoltických elektrární už od začiatku tohto roka zo svojej vlastnej iniciatívy bez akejkoľvek interakcie s Ministerstvom hospodárstva (MH) SR, napriek jeho vyhláseniam. Lupták zdôraznil, že kontroly sa zameriavajú na zistenie reálneho stavu v inštalovaní fotovoltických elektrární, ktorých produkcia je dotovaná všetkými spotrebiteľmi elektriny na Slovensku a ktoré preto majú značný vplyv na výšku koncovej ceny elektriny – podporu pre OZE platí každý spotrebiteľ v rámci tzv. TPS tarify, ktorá je jednou zo zložiek koncovej (integrovanej) ceny.

Z kontroly vyvodí úrad závery v rámci svojich právomocí, ale z dôvodu, že mnohé skutočnosti prekračujú jeho kompetencie, bol nútený obrátiť sa na Generálnu prokuratúru SR.

„Úrad vyhlasuje, že kontrola nemala žiadne politické pozadie a neslúžila žiadnym iným zámerom ako ochrane spotrebiteľov pred zbytočným zdražením elektriny pre nečestné konanie niektorých subjektov, ktorí takto kazia dobré meno ostatným statočným podnikateľom v oblasti fotovoltiky a obnoviteľných zdrojov elektriny,“ uzavrel hovorca ÚRSO.

Text: TASR, energia

Ilustračná foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.