Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. júla 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Na projekte zabezpečenia jadrovej bezpečnosti v Iraku sa budú podieľať aj slovenskí odborníci

Konzorcium v zložení NUKEM, DBE TECHNOLOGY a JAVYS, podporované spoločnosťami MCM, Healvita Group a MUE Group, bude zodpovedné za prípravu dokumentov, potrebných pre konečné umiestnenie, udelenie licencie a neskôr aj výstavbu zariadení v úrovni terénu na odstraňovanie odpadov. Úložisko bude pripravené na prijímanie všetkého odpadu z minulých aktivít, ako aj pre odpady, ktoré vzniknú v Iraku v budúcnosti.

„JAVYS je vlastníkom a prevádzkovateľom medziskladu na vyhorené palivo na území Slovenska. Je podobnej konštrukcie ako to, ktoré je navrhnuté pre projekt v Iraku. Ako prevádzkovateľ na slovenskom trhu nám JAVYS pomohol skompletizovať konzorcium s NUKEM a DBE, ktoré má skúsenosti v navrhovaní a implementácii medzinárodných projektov, najmä s ohľadom na medzinárodné regulačné mechanizmy,“ hovorí Ulf Kutscher, generálny riaditeľ Nukem Technologies GmbH a dodáva: „So spoločnosťou JAVYS spolupracujeme už viac ako 20 rokov, od doby, keď NUKEM vybudoval centrum pre zaobchádzanie s odpadmi v jadrovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach. JAVYS  je teda pre nás dlhodobo spoľahlivým partnerom so skúsenosťami v medzinárodnom meradle. Preto bol JAVYS pre nás logickou voľbou aj v tendri na zabezpečenie tejto dôležitej úlohy pre Irak.“ 

„Spoločnosť JAVYS oceňuje možnosť byť súčasťou projektu spolu s Nukem a DBE. Ako prevádzkovateľ úložiska RAO v Slovenskej republike s viac ako 40 ročnými skúsenosťami v oblasti prevádzky, udržiavania a vyraďovania jadrových zariadení, ako aj nakladania s vyhoreným jadrovým palivom a rádioaktívnym odpadom, veríme, že môžeme zohrať dôležitú úlohu v projekte zdieľaním spoločných skúsenosti konzorcia s irackou stranou,“ hovorí Ing. Peter Čižnár, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti JAVYS.

Trojročný projekt v hodnote 1,75 milióna eur, ktorý je financovaný a spravovaný Európskou komisiou (EK), má pre Irak strategický význam. Projekt bude úzko prepojený s irackou vládou, ako aj s príslušnými operátormi a regulátormi, ktorí sú zodpovední za vyraďovanie zariadení z prevádzky a zaobchádzanie s rádioaktívnymi odpadmi, vrátane ministerstva vedy a technológie, ktoré je prevádzkovateľom jadrových zariadení a ministerstvom životného prostredia prostredníctvom irackého regulačného orgánu.

Zdroj: AMI Communications Slovakia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.