Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. septembra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Na Portoriku je 900 000 domácností bez prúdu, obnova bude dlhá

Na Portoriku žije asi 3,4 milióna ľudí. Kvôli hurikánu, ktorého oko prešlo nad morom severne od ostrova, prišlo o dodávky vody 50 000 ľudí a zhruba polovica obyvateľov je bez elektriny. Výpadky postihli i nemocnice, 14 z nich si teraz musí elektrinu vyrábať z vlastných zdrojov pomocou generátorov.

Znovuzavedenie elektriny bude podľa štátneho rozvodného podniku dlhodobou úlohou, ktorá potrvá štyri až šesť mesiacov. Dôvodom pomalého postupu je fakt, že spoločnosť kvôli zlej ekonomickej situácii výrazne znížila počet zamestnancov. Krajina navyše do rozvoja energetickej infraštruktúry dlhodobo neinvestuje. Ostrov bojuje s vysokým zadĺžením, ktoré musí riešiť aj federálna vláda vo Washingtonu. Portoriko je totiž nezačleneným štátom USA.

Pracovník údržby Juan Tosado povedal, že v roku 1989 po hurikáne Hugo bol bez elektriny tri mesiace. „Očakávam, že teraz to bude rovnaké. Bude to zlé,“ citovala Tosada agentúra AP.

Na Portoriku rovnako ako na Amerických Panenských ostrovoch a časti Floridy platí stav ohrozenia prírodnou katastrofou, čo miestnym vládam a samosprávam umožňuje čerpať pomoc od Federálnej agenúry pre riešenie krízových situácií (FEMA).

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.