Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterny park - more - istock
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Veterný park na mori (Foto: Istockphoto.com / licencia pre energy online
22. novembra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Na pobreží Škótska vyrastie najväčší veterný park na svete

Návrh projektu predpokladá výstavbu 300 turbín v oblasti vzdialenej 21 kilometrov od Caithness. Celkové náklady sa odhadujú na 4,5 mld. libier. Veterný park by mal vyprodukovať do roku 2020 energiu pre viac ako milión domácností.

Realizácia projektu umožní škótskej vláda dosiahnuť stanovený cieľ, ktorým je stopercentná produkcia elektriny z OZE. Novovybudovaný park s inštalovaným výkonom 1.500 MW pokryje 295 km2 územia a každá turbína bude schopná vygenerovať 7 MW.

Investícia do výstavby nového parku v oblasti Moray Firth potvrdí vedúcu pozíciu Škótska vo využívaní OZE, vytvoria sa nové investičné možnosti, dôjde k zvýšeniu zamestnanosti a zároveň podpore hospodárskeho rastu. „Snažíme sa vytvárať nové príležitosti vstupu na trh, pretože vidíme, že Škótsko má obrovský potenciál rozvoja pobrežných veterných elektrární,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti EDPR UK Dan Finch. Mnohé medzinárodné energetické firmy ako Games, Doosan Power Systems alebo Mitsubishi už prejavili záujem investovať do veterných projektov.

V súčasnosti je najväčším veterným parkom Thanet Offshore Wind Farm s kapacitou 300 MW a nachádza na pobreží anglického Kentu.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.