Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. apríla 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Na plyn bohaté Holandsko nebude v prípade výpadkov z Ruska schopné Európe pomôcť

Ruský plynárenský koncern Gazprom pokrýva zhruba tretinu európskych potrieb v oblasti plynu, pričom od 30 do 50 % z tohto objemu transportuje cez Ukrajinu. Konflikt pre ceny za dodávky plynu v minulých rokoch medzi Ruskom a Ukrajinou už EÚ pocítila na nedostatku suroviny práve v zimných mesiacoch. Niektorí politici z EÚ preto v rámci hľadania riešení vyzvali aj Holandsko, aby v prípade, že Rusi transport cez Ukrajinu obmedzia, zvýšilo dodávky vlastného plynu do ostatných krajín EÚ.

Holandská vláda ale upozornila, že ani zvýšenie exportu plynu z Holandska by Európe nepomohlo, nakoľko plyn z holandského obrovského ložiska Groningen má iné špecifikácie než ruský plyn a väčšina európskych domácností by ho nemohla využívať. „Plyn z ložiska Groningen má nižšiu kalorifickú hodnotu než ruský plyn,“ povedal Bart Visser, hovorca ministerstva pre hospodárske záležitosti. Holandsko je na tento plyn uspôsobené, ostatné krajiny Európy však nie.

„V prípade potreby menšieho objemu plynu možno kalorifickú hodnotu upraviť, no vo veľkom rozsahu to nejde. Ak by teda došlo k narušeniu dodávok plynu do Európy, Holandsko nebude schopné svojimi dodávkami problém kompenzovať,“ uviedol Visser.

Situáciu by v prípade dlhodobejšieho výpadku nedokázalo riešiť ani zvýšenie produkcie plynu z holandských ložísk v Severnom mori. Tento plyn má síce vyššiu kalorifickú hodnotu, no ložiská sú podľa Vissera zasa veľmi malé.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.