Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ľudia čakajúci pred mobilným odberovým miestom na Bardejovskej Zábave v Bardejove počas pilotného testovania miestneho obyvateľstva v rámci operácie Spoločná zodpovednosť, týkajúcej sa celoplošného testovania Slovákov v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom na Slovensku. Bardejov, 23. október 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Viktor Zamborský
27. októbra 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Na Orave odhalili aj infekčného zamestnanca SEPS, prenos elektriny nie je ohrozený

Bezpečnosť a spoľahlivosť prenosu elektrickej energie však nie je ohrozená.

Tento náš pozitívne testovaný kolega vykonával dlhodobo prácu z domu a za ten čas sa nestretol so žiadnym kolegom a nenavštívil žiadne pracovisko SEPS. V našej spoločnosti okamžite prebehol prieskum jeho kontaktov v inkriminovanom čase, všetci zostali pracovať z domu a následne boli otestovaní. Opäť všetci s negatívnym výsledkom,“ uviedol pre agentúru SITA vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák.

Ochrana dispečerov

Slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy testuje svojich zamestnancov aj samostatne. V prípade podozrenia na možnosť nákazy COVID-19 sú všetci dotknutí pracovníci testovaní.

Máme podpísanú rámcovú zmluvu s poskytovateľom testovania, ktorú v prípade potreby využívame. Doteraz bolo testovaných 169 zamestnancov SEPS, všetci PCR testmi,“ doplnil Deák.

Najvyššiu prioritu pre spoločnosť SEPS majú opatrenia zamerané na ochranu dispečerov. Ich práca je veľmi špecifická a sú na výkon tejto funkcie dlhodobo pripravovaní. Bolo by problematické ich nahradiť. Tomu zodpovedá aj ochrana pracovného prostredia Slovenského elektroenergetického dispečingu (SED).

Obmedzený počet pracovníkov

V budove SED v Žiline je prítomný len veľmi obmedzený počet pracovníkov vykonávajúcich také činnosti, ktoré nie je možné urobiť na diaľku. Aj títo pracovníci po vykonaní predmetných špecifických prác opúšťajú objekt a pracujú z domu. Vstup do objektu je cez dezinfekčnú bránu, samozrejmosťou je meranie teploty, striedanie dispečerských zmien je organizované takým spôsobom, že sa ich pracovníci vôbec nestretnú, priestory sú dezinfikované germicídnymi žiaričmi, na všetkých pracoviskách zabezpečujeme pravidelný komplexný dezinfekčný postrek suchou hmlovinou, používajú sa rúška a dodržiavajú sa veľmi prísne opatrenia,“ doplnil Deák.

SEPS má v prípade potreby aj záložné pracovisko dispečingu v Bratislave. „Pre chod prenosovej sústavy je rozhodujúce, aby boli dodržiavané prevádzkové pravidlá, a to bez ohľadu na sťaženú situáciu, či už je zavinená haváriami, počasím alebo pandémiou. Pre všetky predvídateľné okolnosti má SEPS pripravené scenáre, aby sa bolo možné vysporiadať s krízovými situáciami bez ohrozenia služieb poskytovaných elektrizačnou sústavou SR a bez prerušenia dodávky elektriny,“ uzavrel Deák.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.