Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tankovanie paliva-pistol_2-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Tankovanie benzínu. Foto: TASR/AP Photo/Alex Brandon
30. januára 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Na neobchodný dovoz PHM zo zahraničia sa vzťahujú nové pravidlá

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Majitelia motorových vozidiel
čo by ste mali vedieť? Od 1.1.2013 došlo k zmene legislatívy, ktorá ovplyvnila neobchodný dovoz pohonných látok určených na osobnú spotrebu.

Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Na dovoz pohonných látok zo zahraničia, napríklad zo susednej Ukrajiny, sa od 1. januára 2013 vzťahujú nové pravidlá. V súvislosti s novelizáciou zákona č. 98/2004 Z.z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja je v spojení s článkom 107 nariadenia Rady (EHS) č. 1186/2009 ustanovujúceho systém Spoločenstva pre oslobodenie od cla v spojení, § 48a zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty a § 10a zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja je od 1. januára tohto roka neobchodný dovoz PHM oslobodený od cla a daní po splnení určitých podmienok:

  • pohonná látka sa nachádza v štandardnej nádrži motorového dopravného prostriedku a v prenosnej nádrži v množstve najviac 10 litrov – od cla a daní sú oslobodené pohonné látky, ktoré sa nachádzajú v štandardnej nádrži motorového dopravného prostriedku, slúžia na jeho vlastný pohon vrátane pohonu klimatizačných, chladiarenských a iných podobných zariadení a v prenosnej nádrži v množstve najviac 10 litrov, pričom za štandardnú nádrž sa považuje nádrž pevne zabudovaná výrobcom motorových dopravných prostriedkov toho istého typu, ktorá zároveň umožňuje priame použitie pohonnej látky.
  • pohonná látka je určená na osobnú spotrebu – od cla a daní sú oslobodené pohonné látky určené na osobnú spotrebu cestujúceho alebo osobnú spotrebu jeho domácnosti. Pohonná látka oslobodená od cla a daní, nesmie byť použitá v inom vozidle, než v ktorom bola dovezená, nesmie byť z tohto vozidla odčerpaná a uskladnená, ani nesmie byť prenechaná inej osobe, či už za úhradu alebo bezplatne.
  • povaha a množstvo dovážanej pohonnej látky nevykazuje znaky obchodného dovozu – od cla a daní je oslobodený neobchodný dovoz pohonných látok, za ktorý sa považuje dovoz pohonných látok v bežných nádržiach motorových dopravných prostriedkov a v prenosnej nádrži najviac 10 litrov a je určený pre osobnú spotrebu cestujúceho alebo jeho domácnosti.
  • príležitostný dovoz pohonných látok – od cla a daní je oslobodený neobchodný dovoz pohonných látok uskutočňujúci sa príležitostne, najviac však jedenkrát za sedem kalendárnych dní. V prípade, že sa neobchodný dovoz paliva nebude od nového roka bude realizovať cestujúcimi viackrát do týždňa nebude oslobodený od cla a daní.

Ak nesplníte pri dovoze niektorú z vyššie uvedených podmienok, pohonné látky budete môcť doviezť na územie Slovenskej republiky až po zaplatení dovozného cla a daní, ktoré sa vzťahujú na tovar pri dovoze.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.