Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň Nováky - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Elektráreň Nováky. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
14. mája 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Na menej elektriny z domáceho uhlia bude vyšší doplatok

Zatiaľ čo cena uhlia na svetových trhoch klesá a cena elektriny na európskych burzách tiež, udržiavanie výroby elektriny z domáceho hnedého uhlia sa predražuje. V argumentačných súbojoch o výšku doplatku medzi regulačným úradom a Slovenskými elektrárňami padali aj vášnivé slová.

Čo je doma, to sa počíta

Podpora ťažby a výroby elektriny z domáceho uhlia prebieha na Slovensku hneď niekoľkými priamymi i nepriamymi spôsobmi. Patria medzi ne napríklad prednostný prístup, prenos i distribúcia či doplatok za elektrinu. Jeho konkrétna výška je predmetom cenového rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v nadväznosti na každoročné rozhodnutia ministerstva hospodárstva o objeme výroby, prenosu a distribúcii elektriny z domáceho uhlia.

Ide totiž o výrobu elektriny v tzv. všeobecnom hospodárskom záujme (VHZ), ktorú pravicová vláda nastavila v roku 2005 a v januári 2010 ju ľavicová vláda predĺžila s výhľadom až do roku 2035. Dodatočne ešte v septembri 2012 vláda Roberta Fica skonštatovala, že výroba elektriny z hnedého domáceho uhlia v elektrárni Nováky nie je komerčne životaschopná a je možná len cez podporný mechanizmus VHZ. Ani Slovenské elektrárne (SE) neskrývajú, že Nováky sú prevádzkované výhradne v dôsledku uplatňovaného VHZ.

Zatiaľ čo väčšina politikov poukazuje na nutnosť výroby elektriny z domáceho lignitu z dôvodu stability sústavy, bezpečnosti dodávok elektriny či zamestnanosti v tradične baníckych regiónoch, environmentálne organizácie upozorňujú, že okrem finančného bremena ide aj o faktor poškodzujúci životné prostredie i zdravie obyvateľov.

V súlade z rozhodnutím ÚRSO výrobca uplatňuje na každú MWh elektriny dodanú do sústavy a preukázateľne vyrobenú z domáceho uhlia tarifu DOPt. Táto tarifa zabezpečuje výrobcovi úhradu rozdielu oprávnených nákladov (vrátane primeraného zisku) a výnosov súvisiacich s predajom elektriny, podporných služieb a regulačnej elektriny vyrobených z domáceho uhlia. Súčasťou tarify sú aj korekcie z predchádzajúcich období, ktoré vznikajú ako rozdiel medzi plánovanými nákladmi a výnosmi v porovnaní s aktuálnymi číslami.

Cena silovej elektriny na trhu sa pri ročných kontraktoch aktuálne pohybuje okolo 32 eur/MWh, čo však zďaleka nepokrýva náklady výroby elektriny z domáceho uhlia. Ak by elektrina na trhu zdražela, doplatok by sa mohol znížiť. Kompenzácia nákladov na strane výrobcu je súčasťou tarify za prevádzkovanie systému (TPS), a teda koncovej ceny elektriny, ktorú platí každý odberateľ. TPS zahŕňa aj doplatky za podporu OZE/KVET a náklady na činnosť OKTE.

Len pár miliónov navyše

Pre rok 2014 bol doplatok stanovený vo výške 63,4379 eur za každú MWh elektriny. Pre porovnanie – bolo to viac než doplatok na elektrinu vyrobenú z vetra, ktorý je 62,49 €/MWh. V minulom roku mali Slovenské elektrárne povinnosť dodať elektrinu z domáceho uhlia v objeme 1466 GWh. Celkovo sa tak suma doplatku za túto elektrinu vyšplhala na 93 miliónov eur.

Rozhodnutie o tarife DOP2014 malo platiť aj pre nasledujúce dva roky. Regulátor sa však z vlastného podnetu rozhodol zmeniť niektoré jeho časti, konkrétne výšku tarify i hodnoty zohľadnených ekonomických parametrov, spomedzi ktorých oproti minulým rokom vypadla napr. jadrová inflácia i staršie formy nákladov a odpisov.

Po prepočtoch sa tak na základe rozhodnutia ÚRSO z 24.4. tarifa DOP2015 počínajúc od začiatku tohto roka zvyšuje na 66,3112 €/MWh. Pre rok 2016 sa zvýši ešte viac, a to na 70,7113 €/MWh.

Tento rok pritom musia SE dodať elektrinu z domáceho uhlia v objeme 1425 GWh, budúci rok len na úrovni 1350 GWh. Dôvodom zníženia objemu vyrobenej i dodanej elektriny je nutnosť modernizovať a ekologizovať zariadenia na blokoch B1 a B2 v Novákoch, ktorá vyplýva zo smernice EÚ o priemyselných emisiách. Oba bloky spaľujú uhlie s vyššou výhrevnosťou a počas ich generálnej opravy sa má väčšia časť výroby presunúť na bloky 3 a 4, ktoré nedokážu využiť celý energetický potenciál dodaného uhlia s vyššou výhrevnosťou.

Vďaka zvýšeniu spomínaných taríf si ale v tomto roku na uhlie aj tak doplatíme takmer 94,5 milióna eur a budúci rok ešte o milión viac.

Prehľad tarify – doplatku za MWh elektriny vyrobenej z domáceho uhlia a dodanej do sústavy

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

Elektrina dodaná z domáceho uhlia v GWh

1717

1651

1659

1755

1630

1542

1466

1425

1350

Tarifa – doplatok v €/MWh

30,3477

32,4720

40,2471

40,2471

31,9925

45,6886

63,4379

66,3112

70,7113

Celkový doplatok v €

52 107 001

53 611 272

66 769 939

70 633 660

52 147 775

70 451 821

92 999 961

94 493 460

95 460 255

Zdroj údajov: ÚRSO

Odberateľov sa to vraj nedotkne

„Odberateľov sa táto zmena v žiadnom prípade nedotkne. Tarifa za prevádzkovanie systému sa v časti Nováky nezmenila,“ uviedli Slovenské elektrárne na otázku, prečo majú odberatelia platiť viac peňazí za menší objem vyrobenej a dodanej elektriny z domáceho uhlia. „Zvýšenie tarify DOP2015 bolo pokryté zvýšením koncovej spotreby SR, na ktorú sa vzťahuje tarifa TPSENO,“ dodala hovorkyňa Janka Burdová.

Vo viacerých rozhodnutiach úradu sa pritom nachádza formulácia o tom, že tarify a alikvotná časť nákladov súvisiacich s výrobou elektriny z domáceho uhlia „rozhodujúcim spôsobom ovplyvňujú výšku tarify za prevádzkovanie systému fakturovanú dodávateľmi elektriny koncovým odberateľom elektriny“.

Slovenských elektrární sme sa tiež opýtali, či rešpektujú závery úradu v tomto rozhodnutí alebo sa odvolajú. Hovorkyňa reagovala, že lehota na odvolanie stále trvá. „Bez ohľadu na to, je toto rozhodnutie záväzné a naša spoločnosť ho bude rešpektovať,“ uviedla.

Bezpredmetné tvrdé slová

Úrad pritom vlani v decembri zastavil cenové konanie z podnetu samotných Slovenských elektrární, ktoré sa začalo ešte koncom augusta 2014. Elektrárne vtedy žiadali zmeniť doplatok za elektrinu z uhlia pre tento a budúci rok. Po niekoľkomesačnej výmene argumentov regulátor skonštatoval, že návrh na zmenu rozhodnutia je stále plný nedostatkov.

Odpoveď na otázku, aký doplatok vtedy SE požadovali, sme sa nedozvedeli. Podľa hovorkyne elektrární je bezpredmetné hovoriť o zastavenom konaní. Z podkladov, ktoré v ňom SE predložili, pritom úrad vo svojom vlastnom novom konaní vychádzal.

V texte rozhodnutia o zastavení konania sa napríklad píše, že dôvodom SE k návrhu zmeny doplatku boli výrazné a zásadné zmeny ekonomických parametrov, a to pokles ceny elektriny o 10,4 %, nárast ceny CO2 o 35,8 % a zvýšenie plánovaných nákladov na nákup uhlia o 4,3 %.

Elektrárne tiež v zastavenom konaní uviedli, že postup a postoj ÚRSO ich vedie k presvedčeniu, že cieľom úradu nie je transparentná, nezávislá a spravodlivá regulácia; že úrad núti SE meniť vlastný cenový návrh tak, aby skončili v strate; že spôsob uplatňovania cenovej regulácie úradom jednoznačne diskriminuje a znevýhodňuje SE vo vysoko súťažnom prostredí výroby elektriny na Slovensku i v okolitých krajinách, atď.

Slovenské elektrárne tiež upozornili, že ak nebude požiadavka SE na zmenu rozhodnutia z dôvodu zásadných zmien ekonomických parametrov uznaná, spoločnosť je od 1.1.2015 pripravená obmedziť prevádzku elektrárne Nováky len na úroveň nevyhnutnú pre dodávku tepla.

SE sme sa opýtali či išlo len o planú vyhrážku. „Nie, avšak našou prioritnou snahou je hľadať riešenia. Po intenzívnych a náročných rokovaniach so všetkými dotknutými stranami, SE nemuseli pristúpiť k obmedzeniu prevádzky elektrárne a práve v týchto mesiacoch prebieha projekt ekologizácie a modernizácie za takmer 40 miliónov eur. Dohodnuté riešenia teda čiastočne a dočasne vzniknuté problémy vyriešili,“ dodala hovorkyňa.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.