Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solarny panel dom jesen - EP
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, EP
25. augusta 2017 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Na malé OZE už Slováci získali viac ako 18 miliónov eur

„Každý mesiac vďaka projektu Zelená domácnostiam pribúda približne 800 ukončených inštalácií. Vďaka tohtoročným zmenám, ktoré viedli k vyhlasovaniu častejších kôl s menšími alokáciami, je možné mesačne preplatiť poukážky vo výške 1,5 milióna eur. Poukážky sú preplácané po kontrole kompletnej dokumentácie a v niektorých prípadoch až po kontrole inštalácie priamo v domácnosti. Žiadosti vybavujeme priebežne aj vďaka intenzívnej spolupráci so zhotoviteľmi,“ uviedla generálna riaditeľka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA)  Svetlana Gavorová.

V súčasnosti SIEA eviduje 280 zhotoviteľov, ktorí inštalovali zariadenia pre viac ako päť poukážok. Z celkového počtu 920 zaregistrovaných sa do projektu doposiaľ nezapojila tretina. „Zhotoviteľom, ktorí kontinuálne ponúkajú svoje služby domácnostiam, je už dnes jasné, že nestačí iba rýchlo predať a nainštalovať zariadenie, ale nutné je poskytnúť domácnostiam najmä technické poradenstvo, overiť, či spĺňajú podmienky a zabezpečiť nevyhnutnú administratívu. Novým záujemcom o poukážky preto stále pripomíname, aby bez dohody so zhotoviteľom o poukážky ani nežiadali,“ upozornil hovorca SIEA Stanislav Jurikovič.

Od spustenia projektu bolo celkom vydaných 14 130 poukážok za viac ako 31 miliónov eur. Približne štvrtinu z nich domácnosti z rôznych dôvodov nevyužili a o podporu mnohé žiadali znovu. V prvých kolách to bola podstatne väčšia časť, pretože o poukážky žiadali aj tí, ktorí nemali vážny záujem, alebo sa neporadili vopred so zhotoviteľom a nakoniec chceli iné zariadenie, alebo inštaláciu nestihli zrealizovať v lehote platnosti poukážky.

V posledných kolách už počet nevyužitých poukážok klesol. Naďalej sú medzi hlavnými dôvodmi chyby pri uvádzaní čísla listu vlastníctva domu, ktoré je hlavným identifikačným údajom miesta inštalácie. Často sa tiež stáva, že domácnosť zistí až po získaní poukážky, väčšinou po dôslednej obhliadke zhotoviteľom priamo na mieste, že by jej vyhovovalo iné zariadenie.

O ktorého zariadenia je najväčší záujem?

Z celkového množstva preplatených poukážok sa 41 % týka slnečných kolektorov, 24 % tepelných čerpadiel, 24 % fotovoltických panelov a 11 % kotlov na biomasu. Menší počet poukážok ku kotlom na biomasu a rastúci podiel tepelných čerpadiel môže naznačovať predovšetkým trend, akým sa uberajú požiadavky domácností v nových a obnovených rodinných domoch. Tepelné čerpadlá sú z hľadiska obsluhy komfortnejšie, majú nižšie prevádzkové náklady a vďaka podpore sú cenovo dostupnejšie. Kotly na biomasu sú využívané predovšetkým v oblastiach s ľahkou dostupnosťou paliva alebo ak rodinný dom nie je významne obnovený a má väčšiu spotrebu tepla, či nie je dostupná plynofikácia.

Vďaka doteraz nainštalovaným zariadeniam, ku ktorým už boli preplatené poukážky, klesli emisie oxidu uhličitého o 17 081 ton.

Správnosť využitia prostriedkov sa kontroluje

Celkom doteraz SIEA v projekte Zelená domácnostiam vykonala 886 kontrol na mieste, pri ktorých sa overuje, či prostriedky domácnosti vynaložili  v súlade s podmienkami projektu. Poukážky neboli preplatené, ak sa zistilo, že bolo nainštalované iné zariadenie, alebo sa zariadenie riadne nevyužívalo. Poukážky tiež nie je možné preplatiť, ak sa zariadenie využíva v dome, kde sa vykonáva hospodárska činnosť nad povolený limit. SIEA takto zaznamenala napríklad pokusy získať príspevok na inštaláciu v penzióne a kaviarni. Zistila aj prípady, kedy musela domácnosť príspevok vrátiť. 

Vyskytli sa aj spory medzi zhotoviteľmi a domácnosťami, ktoré sa obrátili na SIEA. Väčšinou v podnetoch informovali o neúspešnej reklamácii, o nedodaných alebo zle fungujúcich zariadeniach a tiež o nedodržaní zmluvnej ceny. Stále platí, že vzťahy so zhotoviteľom si majú domácnosti upraviť v zmluve o inštalácii. V prípade sporu sa domácnosť môže obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Do dnešného dňa sa zaoberala dvomi podnetmi domácností, ktoré boli ukončené dohodou zhotoviteľa s domácnosťou.

Národný projekt Zelená domácnostiam je financovaný z Operačného programu Kvalita životného prostredia a musí rešpektovať pravidlá stanovené pri poskytovaní európskych prostriedkov. Podpora je určená pre domácnosti, ktoré sa zaväzujú, že budú zariadenie prevádzkovať minimálne počas dvoch nasledujúcich rokov. Ak tak z rôznych dôvodov nerobia, môže SIEA žiadať vrátenie poskytnutej podpory. Preto by domácnosti mali výberu vhodného zariadenia a zmluvám so zhotoviteľmi venovať náležitú pozornosť.

Ďalší harmonogram Zelenej domácnostiam

Zelená domácnostiam má pre tento rok zverejnený harmonogram kôl v hodnote 15 miliónov eur. Najbližšie 15. kolo projektu Zelená domácnostiam určené pre zariadenia na výrobu tepla bude otvorené 19. septembra 2017 o 15. hod. Vydané budú poukážky v hodnote 2 milióny eur. V októbri SIEA vyhlási ešte dve kolá, samostatne na tepelné a samostatne na elektrické zariadenia. 

Zostávajúce prostriedky z pilotného projektu v hodnote viac ako 12 miliónov eur budú k dispozícii v roku 2018. Celkovo je na pilotný projekt vyčlenených 45 miliónov eur. „V súčasnosti už pripravujeme pokračovanie projektu tak, aby boli od roku 2019 v čo najvyššej miere využité zvyšné prostriedky 75 miliónov eur,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.