Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Potok - ilustračná foto
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: Horský potok. Foto: SITA/Dušan Hein.
24. mája 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Na Liptove pribudne možno malá vodná elektráreň

Súkromná investorská spoločnosť chce vystavať malú vodnú elektráreň (MVE) na rieke Váh pri Liptovskom Jáne. Predpokladá realizačné náklady v objeme 3 mil. eur. Vyplýva to zo zámeru, ktorý firma predložila na posúdenie vplyvu na životné prostredie (Environmental Impact Assessment – EIA).

Investor uvažuje vodné dielo postaviť v 1. variante ako MVE tzv. haťového typu s výkonom 0,68 megawattu (MW) a s celkovou priemernou ročnou výrobou elektriny na úrovni 3.455 MWh. Druhý variant MVE tzv. derivačného typu by pri výkone 0,53 až 0,65 MW ročne zabezpečil výrobu 2.290 až 2.710 MWh elektrickej energie.

S výstavbou MVE sa má začať v 2. štvrťroku 2012 a ukončenie sa predpokladá do konca roka 2013. Elektráreň by sa mohla spustiť do prevádzky následne v roku 2014.

Lokalita výstavby MVE sa podľa zámeru EIA nachádza na rieke Váh v úseku medzi Liptovským Jánom a Liptovským Hrádkom, pod zaústením prítoku Bela v úseku s relatívne väčším sklonom dna. Prietokové a spádové pomery dávajú dobré možnosti pre získanie využiteľného energetického potenciálu.

Text: TASR, energia

Ilustračná foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.