Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaslovské Bohunice - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jadrová elektráreň Jaslovské Bohunice - ilustračná foto. Zdroj: (c) SITA / Igor Svítok.
19. marca 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Na likvidáciu jadra by sme mali mať stále viac financií

Na likvidáciu jadra by malo mať Slovensko z roka na rok viac prostriedkov. Národný jadrový fond (NJF), ktorý spravuje finančné prostriedky určené na vyraďovanie jadrových zariadení a nakladanie s vyhoreným jadrovým palivom a rádioaktívnymi látkami, by mal mať na konci tohto roka na svojich účtoch 965 mil. eur. Na konci roka 2016 by mal mať jadrový fond na účtoch už takmer 1,7 mld. eur.

Na takzvaný zadný palivový cyklus sa skladajú prevádzkovatelia jadrových zariadení, ako aj spotrebitelia elektrickej energie. V tomto roku by mali spotrebitelia na likvidáciu jadra podľa analýzy Národného jadrového fondu zaplatiť približne 70 mil. eur. O štyri roky by to už malo byť vyše 78 mil. eur. Spotrebitelia platia v súčasnosti v cenách elektriny zhruba 3 eur za každú odobratú megawatthodinu. Táto suma sa pre infláciu zvýši od júla tohto roka na 3,07 eur za megawatthodinu.

Prevádzkovatelia platia do Národného jadrového fondu ročný fixný poplatok vo výške 13,4 tisíc eur za každý megawatt inštalovaného výkonu, pričom táto suma je každoročne valorizovaná o infláciu. Prevádzkovatelia jadrových zariadení platia aj variabilný príspevok, ktorý je stanovený vo výške 5,95 % z predajnej ceny elektriny vyrobenej v jadrovom zariadení za uplynulý rok. Príjem z výroby elektriny by sa mal podľa jadrového fondu postupne zvyšovať zo súčasných 72 mil. eur na 143 mil. eur o štyri roky neskôr.

Zvyšovanie finančných prostriedkov na likvidáciu jadra pripisuje jadrový fond najmä zvyšovaniu výkonu slovenských jadrových elektrární, ktoré tak vyrobia viac elektriny. Celkový výkon slovenských jadrových blokov by sa mal podľa NJF v roku 2016 zvýšiť zo súčasných 1 950 megawattov na 2 986 megawattov. Výroba elektrickej energie prostredníctvom jadrových elektrární by sa tak mala zvýšiť z tohtoročných 15 terawatthodín na zhruba 23,6 terawatthodín elektrickej energie v roku 2016.

Národný jadrový fond, ktorý vznikol v roku 2006, spravuje finančné prostriedky určené na vyraďovanie jadrových zariadení a nakladanie s vyhoreným jadrovým palivom a rádioaktívnymi látkami. Účelom jadrového fondu je sústreďovať a spravovať finančné prostriedky vyzbierané od prevádzkovateľov jadrových zariadení, ako aj od samotných spotrebiteľov elektrickej energie. Národný jadrový fond tieto prostriedky poskytuje na riešenie tzv. historického dlhu, ktorý vznikol pri tvorbe zdrojov určených na krytie nákladov záverečnej časti jadrovej energetiky z dôvodu neakumulovania finančných zdrojov na záverečnú časť jadrovej energetiky.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.