Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPX dec 2014
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Daniel Pešek (Unicorn Systems)
8. decembra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Na konferencii SPX sa hovorilo aj o podporných IT riešeniach a nariadení REMIT

Účastníci minulotýždňovej konferencie SPX diskutovali v Tatrách predovšetkým o novinkách na slovenskom trhu s energiami. Časť programu bola vyhradená aj podporným spoločnostiam v elektroenergetike.

Daniel Pešek zo spoločnosti Unicorn Systems predstavil novú generáciu platformy Lancelot, ktorá pokrýva potreby obchodu s elektrinou aj plynom a obsahuje tri hlavné produkty.

Customer Information System (CIS) slúži  predovšetkým na správu zákazníckeho portfólia a fakturáciu a je vyvinutý primárne pre potreby dodávateľov energie. Energy Trading & Risk Management System (ETRM) je komplexné riešenie pre obchodovanie s plynom a elektrinou, od evidencie obchodov a správy konfirmácií, cez sledovanie pozícií, scheduling, nominácie, risk management až po fakturáciu obchodov. Energy Data Management (EDM) je určený na správu, analýzu a predikciu energetických dát, vrátane spotreby a výroby  elektriny a plynu, cien elektriny na dennom trhu i smeru systémovej odchýlky.

Najväčšie portfólio, ktoré dosiaľ obsluhovali malo približne 300 000 odberných miest. Medzi najvýznamnejších partnerov využívajúcich systém Lancelot patria SPP, Stredoslovenská energetika, RWE, Pražská energetika, Pražská plynárenská a ďalšie spoločnosti. Najnovšie sa k nim pridala spoločnosť Dalkia ČR.

Zástupcovia spoločnosti MicroStep HDO následne predstavili svoje riešenia v oblasti energetiky, predovšetkým systém Xenergie a predikčné systémy vrátane nového produktu WhiteBox Forecaster. Spolupracujú napríklad so spoločnosťami ZSE, VSE, ČEZ, ale aj českým Energetickým regulačným úradom.

Firmy poskytujúce podporné IT riešenia v energetike sa už intenzívne pripravujú na zavádzanie inteligentných meracích systémov a smart grids, ktoré prinesú množstvo nových dát, nutnosť ich spracovávať v reálnom čase, nové tarifné systémy s možnosťou riadenia odberu, nové typy odberateľov, napr. elektromobily, a ďalšie výzvy.

REMIT – administratívny strašiak?

Prezentácie a diskusie počas tzv. OKTE Day sa zamerali na úspešné rozšírenie projektu market couplingu o rumunský denný trh s elektrinou od 19. novembra, prevádzku systémov OKTE a návrhy na zlepšenia a tiež na implementáciu REMIT.

Nariadenie EÚ č. 1227/2011 o integrite a transparentnosti veľkoobchodného trhu s energiou (REMIT) nastavuje pravidlá pre účastníkov trhu aktívnych na veľkoobchodných trhoch. REMIT zakazuje zneužívanie dôverných informácií v obchodnom styku a manipuláciu s trhom. Za účelom prevencie a odhalenia takýchto postupov európska Agentúra pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER) zriadila monitorovací systém trhu.

Začiatkom októbra 2014 členské štáty EÚ v komitologickom výbore Komisie schválili vykonávacie akty , ktoré určujú zoznam zmlúv a derivátov, ktoré sa reportujú, jednotné pravidlá, termín i formu oznamovania informácií. Účinné by mali byť koncom tohto roka, v dôsledku čoho sa predpokladá reportovanie štandardných transakcií v prvej fáze od septembra 2015 a následne neštandardných obchodov a kontraktov od marca 2016.

REMIT prinesie viaceré povinnosti dozorným orgánom i účastníkom trhu. Národné regulačné úrady majú zriadiť vnútroštátny register účastníkov trhu, pričom registrácia v ňom bude podmienkou na vykonávanie obchodných transakcií, a tiež spolupracovať pri monitorovaní trhov s energiou s ACER, medzi sebou a s relevantnými národnými inštitúciami (NBS, PMÚ).

Účastníci trhu budú mať povinnosť zverejňovať dôverné informácie o podniku, s možnosťou výnimočne pozdržať ich zverejnenie, aby neohrozili svoje oprávnené záujmy, poskytovať ACERu záznamy o transakciách a tiež o kapacite a využití zariadení na výrobu, skladovanie, spotrebu alebo prepravu elektriny alebo plynu.

V rámci obchodného bloku sa k zavedeniu REMITu vyjadrili aj účastníci trhu. Igor Nagy z ČEZ Slovensko poukázal na to, že nariadenie sa bytostne dotýka ich materskej spoločnosti ČEZ, a.s., ktorá má licenciu na obchodovanie aj na Slovensku a prevezme všetky súvisiace povinnosti. Ivan Weiss zo spoločnosti SPP uviedol, že v nariadení nevidí zásadný prínos, ale skôr administratívne povinnosti.

Aj Ladislav Bekéni z EP Energy Trading poznamenal, že REMIT na prvý pohľad pôsobí ako „strašiak“. Martin Ondko z MAGNA ENERGIA potvrdil, že sa tejto otázke venujú, obávajú sa nákladov i reálnych prínosov. Nadchádzajúci monitoring na veľkoobchodných trhoch s energiami prirovnal k akciovým trhom, kde podľa jeho slov nikto nesleduje kto kedy koľko čoho nakúpil.

© energia.sk

Jesenná konferencia SPX 2014 sa konala 4.-5.12. v Podbanskom. Portál energia.sk bol mediálnym partnerom podujatia.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.