Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sliepky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / bigbold (licencia Creative Commons)
28. septembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Na juhu stredného Slovenska sa bude z trusu sliepok vyrábať elektrina a teplo

Na juhu stredného Slovenska vyrastú dve bioplynové stanice, ktoré budú spracovávať kurací trus. Mali by stáť pri obciach Veľké Straciny a Nenince, obe v okrese Veľký Krtíš.

Finančná náročnosť na výstavbu jednej takejto stanice činí 3,6 mil. eur. Vyplýva to z dokumentov, ktoré do procesu posudzovania dôsledkov pre životné prostredie predložili investori. Predpokladá sa, že bioplynové stanice sa začnú budovať v marci na budúci rok, pričom uviesť do prevádzky by sa mali o polrok neskôr, teda v septembri.

Bioplynové stanice budú mať inštalovaný výkon po 703 KW. Spaľovaním bioplynu v kogeneračnej jednotke sa bude vyrábať elektrická energia a teplo.

Elektrická energia sa má dodávať do verejnej energetickej siete. Teplo, ktoré sa nespotrebuje pri procese fermentácie a výroby bioplynu, sa bude využívať na vykurovanie hydinárskych hál, ktoré vlastnia tí istí investori a z ktorých bude pochádzať slepačí trus pre pohon bioplynových staníc.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.