Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. februára 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Na juhu Slovenska postavia nové zásobníky ropy

Mapka ropovodnej siete na Slovensku. Zdroj: Transpetrol

V prečerpávacej stanici v Tupej pribudnú dva nové zásobníky ropy. Každá z nadzemných ropných nádrží bude disponovať objemom 75.000 m3 (približne 65 250 ton). Celkové investičné náklady odhaduje firma Transpetrol na zhruba 40 miliónov eur.

Okrem skladovacej kapacity sa zvýši aj variabilita čerpania rôznych druhov čierneho zlata. Prečerpávacia stanica v Tupej je spojnicou dvoch ropovodných systémov. Pred dvomi rokmi sa ukončila rekonštrukcia potrubia Frienship1, ktorý v obojsmernom režime prepája Družbu s ropovodom Adria, no zatiaľ k jeho využitiu nedošlo.  

„Nové nádrže budú tvoriť s existujúcou technológiou jednotný funkčný celok,“ píše slovenský prepravca v zámere EIA, ktorým sa už zaoberajú ekológovia.

Nádrže budú slúžiť na skladovanie ruskej exportnej zmesi REBCO. Okrem nej sa do budúcnsti predpokladá preprava iných druhov ropy prostredníctvom ropovodu Adria, ktoré sa budú dovážať tankermi do chorvátskeho prístavu Omišalj z Blízkeho východu. V pláne je aj preprava ľahkej ropy (Azery Light) zo smeru prečerpávacej stanice Budkovce.

V súčasnom areáli prečerpávacej stanice v Tupej sa nachádza šesť nádrží s kapacitou 30 000 m3, ktoré sú v správe Spoločnosti pre skladovanie. Ďalšie dve nádrže s kapacitou 75 000 m3 slúžia pre potreby spoločnosti Transpetrol.

Výstavba prebehne v dvoch fázach. S výstavbou prvej etapy sa má začať v októbri tohto roka, pričom s uvedením do prevádzky sa počíta od januára 2020. Stavebné práce na druhej etape sa začnú v marci 2018 a ukončia v decembri 2021. Ich spustenie do prevádzky je naplánované na január 2022. 

Transpetrol v roku 2016 prepravil o 7 % menej ropy. Ropovodom Družba vlani pretieklo cez územie Slovenska približne 9,2 miliónov ton ropy. Väčšina smeroval tradične do bratislavskej rafinérie Slovnaft. O 13 % znížený vývoz do Česka spôsobila havária rafinérie v Litvínovej, ktorá spracováva ropu z Ruska a až do októbra 2016 fungovala v obmedzenom režime.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.