Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Na jubilejnom Energofóre hovoria odborníci aj o liberalizácii trhu s elektrinou

Ako uviedol vo svojom príhovore Oskár Halzl zo spoločnosti Sféra, a.s., ktorá podujatie organizuje, konferencia Energofórum vznikla ešte v roku 2006 ako dôsledok veľkých zmien na trhu s elektrinou, ktoré sa udiali na začiatku 21. storočia. „Myšlienka konferencie vznikla práve z dôvodu, že začal proces liberalizácie trhu aj v Európe a s malým odstupom aj na Slovensku. Celý čas táto konferencia liberalizáciu sledovala,“ podotkol Halzl s tým, že v programe sa však venujú aj ďalším parciálnym témam.

Do budúcnosti chcú organizátori podľa jeho slov pokračovať predovšetkým v témach rozvoja trhu s elektrinou a plynom, a tiež postupnej integrácii európskych trhov. „Vidíme, že to nebude tak rýchlo, ako boli pôvodné plány, keď sa hovorilo, že v roku 2014 by už mala mať väčšina európskych krajín spoločný trh, ale ono to speje postupne k takému centralizovanejšiemu pohľadu,“ dodal v tejto súvislosti Halzl.

Program dvojdňovej konferencie, ktorá sa koná pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR, je rozdelený do tematických blokov. Tento rok sa venujú témam ako Energetická únia, Domáci trh v európskom kontexte, Energetická efektívnosť či Inteligentné meracie systémy. V závere oboch dní prebehnú panelové diskusie na témy 10 rokov liberalizovaného trhu s elektrinou a Prevádzkovanie miestnej distribučnej sústavy.

Tohtoročná konferencia nie je podľa Halzla len jubilejnou, ale aj rekordnou, čo sa týka účasti. „Po prvýkrát máme na konferencii viac ako 250 účastníkov, čo je už za hranicou aj kapacitných možností,“ dodal v tejto súvislosti. Halzl zároveň vyjadril spokojnosť so silným odborným zázemím, ktoré konferencia má, čo je podľa jeho slov lákadlom aj pre samotných účastníkov.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam, fotoreportáž a videozáznam.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.