Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň - istockphoto
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto (licencia pre energy online
30. apríla 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Na Hrone pribudne ďalšia vodná elektráreň

Výstavba vodnej elektrárne by mala trvať približne 1,5 roka. Odporcov má najmä z radov vodákov a miestnych obyvateľov. Tí sa obávajú, že stavba nepriaznivo ovplyvní nielen životné prostredie, ale aj turizmus v tejto lokalite. Na podporu svojich výhrad spísali miestni, ale aj vodáci z celého Slovenska petíciu. Podpísalo sa pod ňu približne 770 ľudí.

Podľa súkromného investora sa však miestni nemusia obávať, že by ich malá vodná elektráreň obmedzovala alebo ohrozovala: „V každom prípade je táto stavba nápomocná, čo sa týka ochrany pred povodňami. Dotknuté domy, ktorých sa to týka, sú až pod elektrárňou, takže ani spodné vody im to nezvýši.“

Negatívne sa k veci stavajú aj vodáci. „Ak si poslanci myslia, že Šášov touto priehradou získa, že sa zvýši cestovný ruch, tak sú na omyle, bude to presný opak,“ povedal manažér žiarskeho Klubu vodáctva a raftingu Stanislav Kytka. Ak bude trend výstavby vodných elektrární na Hrone pokračovať, tak podľa jeho slov vodná turistika skončí.

V realite to totiž podľa jeho slov znamená, že v mieste, kde sa elektráreň nachádza, musia vodáci z lodí vystúpiť, preniesť ich po brehu a po určitom úseku môžu opäť pokračovať v splave.

Témou výstavby elektrárne sa žiarski poslanci zaoberali niekoľko mesiacov, nakoniec ju väčšinou hlasov schválili. Jedným z poslancov, ktorí jej výstavbu obhajujú, je aj Emil Vozár. „Som presvedčený, že čas ukáže, že išlo o dobré rozhodnutie. A možno malá vodná elektráreň zviditeľní Šášov ešte viac,“ zhodnotil. Elektráreň prinesie podľa jeho názoru pre miestnu časť niekoľko benefitov. Jedným z nich by mohla byť rekonštrukcia cesty v miestnej časti, na ktorú mesto v súčasnosti nemá prostriedky.

Naopak, proti hlasoval poslanec Richard Rišňovský. „Nemyslím si, že sa týmto schválením stala nejaká tragédia. Aj keď som vnútorne presvedčený, že prínosy malej vodnej elektrárne zďaleka nedosahujú možné potenciálne riziká, ktoré táto vodná elektráreň znamená pre vodný tok Hronu a pre okolitú prírodu,“ podotkol.

Schválenie zmeny územného plánu podľa primátora Ivana Černaja znamená, že investor môže začať s prípravnými prácami. K výstavbe bolo podľa jeho názoru vznesených niekoľko kritických poznámok zo strany obyvateľov aj vodákov, ktoré však investor vo veľkej miere vyvrátil, a na to reagovali aj poslanci svojím hlasovaním.

Akákoľvek stavba podľa jeho slov síce mení charakter krajiny a životné prostredie, no otázkou je, či negatívne, alebo nie. „Osobne si myslím, že by to mohlo to prostredie skultúrniť a vyzdvihnúť by to mohlo aj samotný Šášovský hrad ako dominantu tejto oblasti,“ poznamenal.

Zdroj: TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.