Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solarny panel fotovoltické
Foto: ilustračné, GettyImages
21. marca 2022 Obnoviteľné zdroje OZESlnečná energia od Energia.skSITA

Na hornej Nitre vyrastie nová fotovoltická elektráreň, plánujú ju postaviť Slovenské elektrárne

Ako vyplýva z investičného zámeru, ktorý už predložil investor na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA), ročne by mala elektráreň produkovať viac ako 11-tisíc megawatthodín elektrickej energie.

Cieľom projektu fotovoltickej elektrárne je podľa investora zabezpečiť zvýšenie podielu elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe SR v súlade s Nízkouhlíkovou stratégiou rozvoja Slovenskej republiky do roku 2030 s výhľadom do roku 2050 a v súlade s Integrovaným národným klimatickým a energetickým plánom z roku 2019.

Fotovoltická elektráreň v danej lokalite bude zároveň súčasťou veľkého projektu „Zelený vodík pre Slovensko“, ktorého cieľom je rozvoj a testovanie nových metód, a to získavanie vodíka v elektrolyzéri, v ktorom bude prebiehať rozklad vody na vodík a kyslík,“ uvádza vo svojom zámere investor.

Viac ako 22-tisíc fotovoltických panelov bude umiestnených na ploche 20 hektárov, pričom inštalovaný výkon je plánovaný na 10 MWp. Ten by mal byť podľa projektu vyvedený VN káblom do areálu Elektrárne Nováky, kde sa navrhuje umiestnenie výroby vodíka. Vyrobenú elektrickú energiu bude možné vyviesť aj do 110 kV siete. S výstavbou chcú Slovenské elektrárne začať v apríli budúceho roka, fotovoltická elektráreň by mala byť funkčná do konca roku 2023.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.