Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. novembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Na dostavbe EMO bude spolupracovať ďalšia slovenská firma

BRATISLAVA 27. novembra (SITA) – Ďalšia slovenská spoločnosť sa zúčastní na dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Firma Termostav – Mráz, s.r.o. so sídlom v Košiciach zabezpečí pre tieto bloky činnosti pre tepelnú izoláciu. Firma za to zinkasuje viac ako päť miliónov eur. „Činnosti sa týkajú návrhu, dodávky materiálu, montáže tepelnej izolácie a príslušného opláštenia pre potrubia, zariadenia a rôzne komponenty,“ uviedla vo výsledkoch tendra spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s., ktorá v súčasnosti dostavuje atómovú elektráreň.

Dostavba mochoveckých blokov by si mala vyžiadať 2,8 mld. eur. Slovenské elektrárne viac ako 55 % zmlúv uzatvorili so slovenskými spoločnosťami. Za slovenskými dodávateľmi nasledujú české spoločnosti. Na dostavbe jadrových blokov participujú aj nemecké, talianske, francúzske, či ruská spoločnosť. Tretí blok mochoveckej atómovej elektrárne by mali uviesť do prevádzky do konca budúceho roka., štvrtý blok o osem až desať mesiacov neskôr.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Nové bloky budú mať výkon 880 megawattov. Slovenské elektrárne oficiálne podpísali kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to českou spoločnosťou Škoda Jadrové strojírenství (JS), ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %. Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá drží 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.

(c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.