Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
TV Televízor
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / skippyjon (licencia Creative Commons)
12. septembra 2012 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Na čo si dať pozor pri kúpe televízora

Televízor. (Foto: Ľuboš Illiť)

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Ľudia zvažujúci kúpu nového televízora.
Vstupná investícia V závislosti od typu televízora, uhlopriečky, technológie spracovania obrazu, príp. výrobcu.
Na čo sa zamerať pri kúpe
  • typ
  • veľkosť
  • kvalita obrazu
  • kvalita zvuku
  • spotreba energie

Kúpa televízora sa považuje za dlhodobú investíciu. Nebudete ho predsa meniť každý druhý rok. Ešte predtým, než si teda objednáte alebo kúpite nový, zvážte niekoľko parametrov.

Typ televízora

Klasický CRT televízor je už dnes prežitok či už svojou malou obrazovkou, hmotnosťou. Na trhu sú v súčasnosti k dispozícii modernejšie a technicky vybavenejšie televízory. Či už ide o LCD, plazmu alebo LED televízor, ich výhodou je malá hrúbka, nižšia hmotnosť – možnosť inštalácie na stenu, vysoké rozlíšenie a technická pripravenosť na digitálne vysielanie.

Veľkosť televízora

Ide o základný parameter, o ktorom by ste mali mať jasno už pred návštevou predajne. Odmerajte vzdialenosť, z ktorej budete televízor sledovať. Od nej by sa mala sa odvíjať veľkosť uhlopriečky televízora. Klasický CRT televízor s pomerom strán 4:3 sa odporúča sledovať zo vzdialenosti, ktorá je 3- až 6-násobkom uhlopriečky obrazovky. Keďže plazmové a LCD televízory ponúkajú popri lepšej kvalite obrazu aj iný pomer strán (16:9), odporúčaná vzdialenosť je kratšia. Ide tak o 1,5- až 3-násobok uhlopriečky obrazovky. Ploché televízory sú dostupné s uhlopriečkami od 20 palcov (50 cm) až do 80 palcov (203 cm). Jasným trendom je posun k väčším uhlopriečkam, no ne zabúdajte, že pre veľkú obrazovku vždy musíte mať v obývačke dostatočný priestor.

Kvalita obrazu – rozlíšenie

Rozhodujúcim faktorom pri výbere a kúpe je pre mnohých kvalita obrazu. Rozlíšenie udáva počet stĺpcov obrazových bodov (pixelov) a počet riadkov obrazových bodov. Pre definovanie rozlíšenia sa často udáva iba počet riadkov. Analógový PAL systém pracuje so 576 riadkami. Najvyššiu kvalitu obrazu ponúkajú v súčasnosti plazmové televízory, ktoré však majú najvyššiu spotrebu elektriny. Pri LCD televízoroch zabezpečuje vysokú kvalitu obrazu vysoký kontrastný pomer a dostatočný pozorovací uhol.

Slovníček pojmov
HD READY – ide o označenie asociácie pre televízne prijímače EICTA.  Televízne zariadenia s týmto označením sú schopné zobrazovať, resp. prehrávať obraz v HD (High definition) kvalite, certifikát pre zariadenia schopné prijímať HD signál sa nazýva HD TV. Vysoké rozlíšenie zvyšuje ostrosť obrazu a ponúka vernejšiu škálu zobrazovaných farieb.
HD TV – používa sa na označenie televízorov s pomerom strán 16:9 a obrazom, ktorý má minimálne 720 riadkov horizontálneho rozlíšenia (od horného po spodný okraj obrazu). Koncové písmeno „i“ alebo „p“ za počtom riadkov (napríklad 720p alebo 1080i) označuje rozdielnu techniku skenovania a zobrazovania obrazu. Obidve technológie poskytujú ostrý a farebne verný obraz.
FULL HD – ide o označenie televízorov, ktoré sú schopné zobrazovať obraz v HD (High definiton) kvalite s rozlíšením 1920x1080p. Znamená to, že obraz sa bude zobrazovať v bodoch v 1080-tich riadkoch a 1920-tich stĺpcoch. Najčastejšie sa využíva pri LCD televízoroch. Plazmové televízory sú štandardne v kvalite HD TV.

Pozorovací uhol, sledovanie obrazu

Udáva z akého najväčšieho uhla je obraz na obrazovke pozorovateľný, a to horizontálne i vertikálne. Všetky moderné televízory majú tento údaj blízko 180 °, čiže na obraz sa dá pozerať aj zboku – bez zmeny farieb.

Kontrast

Je daný rozdielom medzi najjasnejšou bielou a najtmavšou čiernou farbou. Ak je kontrast televízora 5.000:1, na jeho displeji bude najjasnejší biely bod definovaný ako 5 000-krát jasnejší než najtmavší bod. Čím je kontrastný pomer vyšší, tým ponúka televízor lepší obraz. S vyšším kontrastným pomerom je však spojená aj vyššia cena televízora.

Kontrast môže byť statický alebo dynamický.

  • statický – sa meria v jednom okamihu, t.j. v statickom obraze. Kvalitnou hodnotou je 1.500:1 a viac, maximálna úroveň sa pohybuje okolo 5.000:1.
  • dynamický – hodnoty svietivosti bodov sú merané oddelene. Kvalitné hodnoty začínajú na úrovni 10.000:1 a viac, špičkové LCD televízory dosahujú aj 60.000:1; niektoré plazmové televízory dokonca 1.000.000:1;

Jas, resp. svietivosť

Jednotkou je candela/m2 a zodpovedá svetlu jednej sviečky na ploche 1m x 1m. Bežné hodnoty sú 450 – 500 cd/m2. V tmavej miestnosti sú nároky na jas nižšie. Pri nastavení vysokého jasu by mohlo dôjsť k únave očí. Vyššie hodnoty jasu sú využiteľné pri sledovaní televízora v svetlom prostredí.

Modelový príklad
Priamy vplyv na kontrastnosť zobrazenia má práve svietivosť. Ak je napríklad svietivosť najsvetlejšieho bodu LCD obrazovky 1.500 cd/m2 a najtmavšieho 3 cd/m2, dostávame kontrastný pomer 500:1. Ak svietivosť svetlého bodu 250 cd/m2 a tmavého 0,5 cd/m2, takisto dostávame kontrastný pomer 500:1.

Farby

Ľudské oko dokáže rozoznať 16,7 miliónov farieb. Akékoľvek údaje v miliardách, resp. vyšších hodnotách oko nerozlíši.

Odozva

Doba, ktorá je potrebná na to, aby farba jedného pixela prešla z jedného odtieňa sivej do iného odtieňa sivej (metóda grey-to-grey) alebo z bielej do čiernej a späť do bielej. Udáva sa v milisekundách. Ide o rýchlosť, akou je obrazovka schopná vykresliť rýchlo sa pohybujúce objekty. Čím kratšia odozva, tým má televízor kvalitnejšie zobrazenie.

Kvalita zvuku

Základnou charakteristikou je zvukový výkon, ktorý sa udáva vo wattoch (napríklad 2 x 50 W). Dôležitý je aj frekvenčný rozsah zvuku, napríklad od 10 do 20 000 Hz. Čím širší je frekvenčný rozsah, tým je zvuk vernejší. Kvalitnejšie televízory ponúkajú okrem vyššieho hudobného výkonu aj funkcie, ktoré sú štandardné pre systémy domáceho kina. Ak si budete reprodukciu zvuku zabezpečovať samostatnými zariadeniami, treba tu počítať  s vyššími nákladmi za energiu.

Tuner

Digitálne tunery sú v súčasnosti do televízorov integrované na príjem digitálneho vysielania (set-top boxov). Ak bývate v rodinnom dome, potrebujete DVB-T (tuner pre anténu), ak v byte s káblovou televíziou, potrebujete DVB-C. Bez digitálneho tunera si televízor nekupujte.

Spotreba energie

Pri kúpe televízora si pozrite aj jeho spotrebu energie. Spotreba plazmy je o vyššia ako LCD. Na energetickom štítku nájdete formou symbolov okrem ročnej spotreby energie v kWh nasledujúce parametre:

  • Príkon v zapnutom stave vo Wattoch
  • Veľkosť uhlopriečky viditeľnej zobrazovacej plochy v palcoch a centimetroch
  • Dostupnosť vypínača

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.