Na čo sa zamerať pri výbere šikmej strechy
Šikmé strechy boli pôvodne záležitosťou najmä vidieckych a horských oblastí. Po ich útlme v 70. a 80. rokoch minulého storočia, kedy dominovali ploché strechy bez spádovej vrstvy, sa znovu objavujú v 90. rokoch a prinášajú tak príjemnú zmenu v doterajšej architektúre. Návrat šikmých striech veľmi úzko korešpondoval práve s funkčnými a konštrukčnými nedostatkami, ktoré so sebou prinášali ploché strechy. Na rozdiel od nich sú vysoko variabilným strešným systémom, a to z hľadiska výberu materiálov, tak i tvaru. Aby spĺňala základné ochranné funkcie, je nutné dodržať poradie jednotlivých vrstiev. To výrazne prispieva k zlepšeniu tepelno-izolačných vlastností.
Ako vybrať strechu?
Pri výbere strechy je nutné dbať na niekoľkých zásad. Primárne rozhodnutie, aký typ strechy k domu zvoliť, záleží na projektantovi. Ten vychádza z dvoch faktorov – jej vzhľadu a funkčnosti. Z hľadiska vzhľadu berie do úvahy osadenie objektu do okolitého prostredia. „Ďalším parametrom pri výbere v nadväznosti na vzhľad je architektonické riešenie samotného objektu. Moderný dizajn fasády, bude len veľmi ťažko korešpondovať napríklad so šikmou strechou s prejzovou krytinou, ktorá pasuje skôr k historickým objektom,“vysvetľuje odborník na šikmé strechy Stanislav Nohavica zo spoločnosti Coleman.
Estetika je síce dôležitá, avšak hlavnou funkciou strechy je ochrana domu. Pri výbere by ste sa mali podriadiť klimatickým podmienkam. Šikmá strecha sa preto vo väčšine prípadov konštruuje na objektoch v horských oblastiach, kde je väčšia pravdepodobnosť snehovej pokrývky. „Jedným z ideálnych riešení je napríklad z falcovaného plechu, z ktorej sneh zíde (na miesta, kde nikoho a nič neohrozí) a nezaťažuje ďalej konštrukciu,“ hovorí Nohavica.
Šikmá strecha má rôzne podoby
Šikmá strecha má niekoľko tvarových variácií. Stavebne najjednoduchšia, ktorá sa u nás najčastejšie používa, je sedlová strecha. Tvarovo veľmi blízku (ale so zložitejšou konštrukciou) je strecha valbová a polovalbová, ktorá je po všetkých stranách pôdorysu zošikmená a používa sa najmä pre domy tvaru L. Ďalším typom je strecha pultová, ľahko zameniteľná s plochou strechou, od ktorej sa však líši sklonom. Ten je pri pultovej streche väčší ako 10 °. Veľmi zriedka sa objavuje stanová strecha. Je blízka valbovej streche, tu sa však všetky strany zbiehajú v jednom bode. Posledný typ tvorí manzardová strecha V poslednom období sa stáva čoraz viac populárnou, a to vďaka možnosti veľmi priestranného obytného podkrovia.
Materiály strešnej konštrukcie
Jednoznačne najrozšírenejším materiálom je drevo, a to vo forme reziva pre klasické krovy alebo konštrukcie z väzníkov. „Využívajú sa ale aj lepené väzníky a špeciálne upravované drevá,“ dodáva Nohavica. Nie je však výnimkou použitie iných materiálov, ako napríklad oceľových alebo betónových prvkov a ich kombinácia s drevom.
Veľmi podstatnou časťou pri stavbe strechy je zloženie strešného plášťa. Variantov, v akom poradí umiestniť jednotlivé prvky strešného plášťa je niekoľko. Vychádza sa z využiteľnosti podkrovného interiéru. Medzi najdôležitejšie vrstvy patrí nosná konštrukcia, parozábrana, tepelná izolácia, poistná hydroizolácia, laty, kontralaty a finálna strešná krytina. V niektorých prípadoch je strešný plášť doplnený o drevené debnenie.
Strešný plášť tvorí kompletný systém
Parozábrana tvorí vzduchotesnú plochu, ktorá bráni prieniku teplého vlhkého vzduchu a pár z interiéru do konštrukcie strechy, drží ju mimo oblasť rosného bodu. „V zimnom období máme rosný bod v polovici tepelnej izolácie. Pokiaľ k nemu pustíme vlhkosť z interiéru, tá tu skondenzuje, znižuje účinok tepelnej izolácie a zároveň negatívne pôsobí na drevené prvky krovu. Znižuje teda funkciu strešného plášťa,“ vysvetľuje Nohavica. Ako materiály sa dnes používajú asfaltové pásy, polyetylénové, polyolefinové fólie vystužené tkaninou alebo reflexnou vrstvou, ktorá pri správnej aplikácii a skladbe odráža časť prestupujúceho tepla do interiéru a šetrí tak náklady na vykurovanie.
Jednou z najdôležitejších zložiek strešného plášťa je tepelná izolácia. Jej úlohou je minimalizácia tepelných strát, hluku a úspora energie. Až v spojení s ostatnými prvkami plní svoju funkciu maximálne. Hrúbka tepelnoizolačnej vrstvy musí byť navrhnutá tak, aby vyhovovala platným tepelno-technickým požiadavkám. Umiestnenie izolácie je zhruba trojaký – vkladá sa medzi krokvy, nad krokvy alebo pod krokvy. Podľa Nohavicu je však umiestnenie medzi krokvy skôr prežitkom. „Tepelný most, ktorý vytvára krokva, narúša celkovú funkciu tepelnej izolácie,“ dodáva. Najpoužívanejšími materiály sú minerálna vlna, vyrábaná tavením hornín, ďalej sklenená vata, vyrábaná tavením skla a vysoko odolná proti požiaru, menej často sa objavuje celulózová izolácia, ktorá sa vyrába z recyklovaného papiera a nanáša sa striekaním medzi krokvy.
Nepodceňujte kvalitnú izoláciu strechy
Strešná krytina zložená z menších častí (napr. strešných škridiel) má tendenciu prepúšťať dážď, sneh či prach, zvlášť na náveterných stranách alebo pri menšom sklone. Aby bola zachovaná nepriepustnosť strešného plášťa, je nutné použiť poistnú hydroizoláciu. Tá funguje ako poistka, ktorá chráni spodné vrstvy strešného plášťa najmä tepelnú izoláciu pred namoknutím a zároveň je schopná odvádzať prebytočnú vlhkosť prestupujúcu z interiéru cez tepelnú izoláciu do priestoru pod krytinou. Hydroizolácia vďaka odvodu vlhkosti zvyšuje životnosť samotnej strechy a súčasne chráni vnútorné vrstvy strešného plášťa, čím napomáha znižovať tepelné straty.
Nutnosťou je tiež odvetranie strešného plášťa. Primárne slúži vetraná medzera v streche k odvedeniu vodných pár, ktoré prenikli cez parozábranu do konštrukcie a skondenzovali v nej. „Vytvorením vzduchovej medzery znižujeme riziko napadnutia drevených prvkov drevokaznými hubami, zabezpečujeme funkčnosť tepelnej izolácie, pretože vlhká nefunguje alebo funguje len z časti a zabraňujeme degradácii strešnej krytiny vlhkosťou alebo vlhkosťou v kombinácii s mrazom,“ vysvetľuje Nohavica.
Pozor na výber strešnej krytiny
Strešná krytina tvorí vonkajší obal celého strešného plášťa. Pri jej kúpe by ste mali sledovať niekoľko parametrov. Výber závisí od:
- architektonického štýlu budovy
- sklonu, druhu a tvaru strešnej konštrukcie
- klimatických podmienok, celkového rázu krajiny
Samozrejme výber závisí aj od finančných prostriedkov investora. Na trhu nájdete totiž množstvo rôznych druhov krytín – často používané betónové a keramické tašky, plechové, vláknocementové alebo bitúmenové krytiny i tradičné prírodné materiály, ako je slama, trstina alebo drevené a bridlicové šindle.
Správna realizácie je základ
Šikmé strechy nie sú bezproblémové. Dôvodov je niekoľko. Aby strecha plnila svoju funkciu, je nevyhnutnosťou remeselnícka disciplína pri stavbe. Veľmi závažné nedostatky sa môžu objaviť už na samom začiatku v projektovej dokumentácii. Zvolenie zlého sklonu strechy, nevhodného zloženia strešného plášťa, rovnako tak opomenutie snehových opatrení (tzv. sneholamov) môžu spôsobiť veľké komplikácie, ktoré znižujú spoľahlivosť aj životnosť strešného plášťa ako celku.
Dbajte preto na správnu a dôslednú realizáciu, predídete tak mnohým problémom.
Zdroj: nazeleno.cz
Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci.