Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. júna 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Na českej Šumave vznikajú požičovne pre elektromobily

Inteligentný energetický bod je ekologická technológia, svojho druhu v ČR unikátna. Slúži k ukladaniu elektriny z OZE a predstavuje prepojenie lokálneho využitia solárnej a veternej energie s novým typom batérie pre skladovanie vyrobenej elektriny a rýchlonabíjanie elektromobilov. To by mohlo slúžiť práve pre vznikajúcu sieť požičovní elektroáut. Podpora rozvoja elektromobility a alternatívnych pohonov patrí podľa Brabca k prioritám ministerstva, ktoré v minulých mesiacoch vyhlásilo dva dotačné programy, z ktorých môžu čerpať napríklad obce.

„Jedným z nich je program na podporu obcí v národných parkoch v celkovej čiastke 50 miliónov korún na rozvoj ekologicky šetrnej návštevníckej infraštruktúry, environmentálneho vzdelávania, na úpravu zelene a podobne. Obce v národných parkoch si z neho môžu zaobstarať aj vozidlá na alternatívne pohony,“ povedal minister.

Na elektromobil sa dá získať až 200.000 českých korún, na automobil poháňaný plynom 80.000 korún. Dotácie sa dajú využiť aj na podporu elektrobicyklov či eletroskútrov. Druhý program je pre štatutárne mestá a je určený na osvetu v oblasti čistej mobility.

Projekt siete požičovní vozidiel či bicyklov na elektrický pohon e-Šumava.cz vznikol z iniciatívy a partnerstva súkromných firiem. Elektrické vozidlá sa dajú napríklad dobíjať priamo na Šumave. Projekt je prepojený aj so susednou bavorskou stranou národného parku, kde ho, podobne ako na českej strane, podporuje vedenie parku.

Správa šumavského parku pomohla napríklad vytvoriť bezpečnostné pokyny pre užívateľov elektrických bicyklov a odporučila pre nich vhodné výlety. „Sami v súčasnej dobe chceme mať v skúšobnom režime dva elektromobily. Mojim snom je, aby už v šumavskom parku nezaváňali spaliny dieselových motorov,“ povedal riaditeľ parku Pavel Hubený.

České ministerstvo takisto pripravuje spolu s rezortom priemyslu a obchodu Národný akčný plán čistej mobility. Ten má zahŕňať investičné a motivačné stimuly pre rozvoj elektromobility a alternatívnych pohonov v celej ČR. Materiál je v medzirezortnom pripomienkovom konaní, vláda sa ním bude zaoberať v lete. Plán počíta okrem iného s rozvojom dobíjacej infraštruktúry v budúcich piatich rokoch, kedy bude mať bežne k dispozícii elektrické nabíjanie viac než štvrtina populácie ČR, dodal minister.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.