Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Konferencia Cernobyl 25 rokov - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/ AP photo/Andriy Mosienko
20. apríla 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Na černobyľský kryt sa vyzbieralo 550 miliónov eur

Najmenej 550 miliónov eur sa podarilo vyzbierať na darcovskej konferencii v Kyjeve na financovanie stavby nového krytu nad jadrovým reaktorom v Černobyle. Oznámil to francúzsky premiér Francois Fillon, ktorý konferenciu spolupredsedal ako aktuálny prezident skupiny G8.

„Je to výsledok, ktorý ilustruje zmysel pre zodpovednosť celého medzinárodného spoločenstva,“ uviedol Fillon na tlačovej konferencii. „Po fukušimskej katastrofe je nečinnosť nemožná,“ uviedol francúzsky premiér. Paríž je podľa neho pripravený aktívne prispieť k vytvoreniu medzinárodného centra pre včasné reagovanie na jadrové havárie.

Ukrajinský premiér Viktor Janukovyč navrhol, aby sa Černobyľ v budúcnosti stal miestom pre testy nových technológií pre spracovanie jadrového odpadu. Po dokončení krytu nad zničeným reaktorom bude podľa neho Ukrajina pozívať do Černobyľu popredné svetové firmy v oblasti spracovania jadrového odpadu a výroby robotických nástrojov.

Darcovská konferencia zhromaždila predstaviteľov niekoľkých desiatok krajín, ktorí sa pokúsili vyzbierať prostriedky na nový kryt. Ešte stále totiž chýbali peniaze na dostavbu. Z celkového rozpočtu 1,5 miliardy eur chýba ešte približne 740 miliónov. Fillon vyjadril taktiež nádej, že krajiny, ktoré dnes neboli schopné vyčísliť presnú finančnú čiastku, tak urobia už čoskoro.

Okrem Európskej komisie prispeli aj Spojené štáty a to čiastkou 123 miliónov dolárov, Rusku 45 mil. eur  a Ukrajina 29 mil. eur. Susedné Česko prispelo jednorazovým darom vo výške 2,6 miliónov eur.

Výstavba nového krytu začala už na konci minulého roku a mala by sa skončiť v roku 2015. Výberové konanie na výstavbu krytu vyhralo v roku 2007 konzorcium Novarka francúzskych firiem Bouygues a Vinci. Starú konštrukciu „sargofágu“ má posilniť nová konštrukcia vysoká ako Socha slobody a trikrát ťažšia ako Eifelová veža. Vybudované bude aj nové úložisko jadrového odpadu.

Text: ČTK, energia

Foto: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.