Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

MZVaEZ: Diplomacia podporuje diverzifikáciu trás, dodávok a dodávateľov energie

Ekonomická diplomacia SR sa podľa MZVaEZ SR v úzkej súčinnosti s Ministerstvom hospodárstva (MH) SR a energetickým priemyslom aktívne podieľa a podporuje realizáciu týchto cieľov.

„Vzhľadom na vysokú závislosť našej krajiny od jedného dodávateľa v oblasti zvyšovania bezpečnosti dodávok energie aktívne podporuje princípy, na ktorých sa buduje Energetická únia EÚ – diverzifikácia trás, dodávok a dodávateľov energie. Konkrétne v oblasti zásobovania SR plynom sa podarilo vďaka našim diplomatickým aktivitám vytvoriť „front“ rovnako zmýšľajúcich krajín proti zámeru vybudovania plynovodu Nord Stream 2, čo prispelo k zvýšenému dôrazu na kompatibilitu projektu s východiskami energetickej politiky EÚ a s jej legislatívou a vyvolalo širšiu diskusiu o politických dopadoch projektu, ktorá sa ešte neskončila,“ poznamenal rezort diplomacie.

Zainteresované zastupiteľské úrady podľa materiálu aktívne podporujú projekt Eastring spoločnosti Eustream, ktorý by mal zabezpečiť prepojenie bonitného nemeckého a tureckého trhu s plynom a vytvoriť predpoklady pre využitie slovenskej prepravnej plynovej sústavy aj v budúcnosti, a tým posilniť potrebné severo-južné prepojenie plynových sústav.

„Naša diplomacia na pôde EÚ dôrazne zastáva právo členských krajín na optimálny energetický mix, vrátane využívania jadrovej energie ako bezuhlíkového zdroja. Do budúcna bude nevyhnutné naďalej sústreďovať aktivity našich zastupiteľských úradov najmä v technologicky vyspelých krajinách na nové environmentálne udržateľné technológie výroby energie z obnoviteľných zdrojov energie (OZE), s cieľom znižovania závislosti na dovoze fosílnych palív a zavádzanie nových technológií ako smart grid, elektromobilita, do praxe,“ podčiarkol rezort diplomacie.

„Úlohou ekonomických diplomatov, najmä v susedných krajinách, bude naďalej podporovať budovanie prepojení energetickej infraštruktúry a integráciu energetických trhov krajín nášho regiónu a EÚ ako celku v rámci Energetickej únie. V oblasti budovania energetickej infraštruktúry sa otvárajú príležitosti pre naše firmy, napríklad v krajinách južnej a východnej Európy. Významným aktívom Slovenska sú aj naše skúsenosti v oblasti výstavby, prevádzky a vyraďovania jadrových reaktorov, ktoré môžeme zdieľať s krajinami, ktoré prevádzkujú jadrové elektrárne,“ dodalo MZVaEZ SR.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.