Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

MZV SR: Dostupnosť pohonných látok na staniciach v Grécku je stále obmedzená

Podľa údajov rezortu v Attike (Atény a okolie) má dostatok paliva 10 percent čerpacích staníc. V Chalkidiki je situácia problematická, väčšina dodávok na obnovu zásob pohonných látok na čerpacích staniciach smeruje do Solúna a okolia Solúna. Na ostrove Kréta sa dodávky paliva na čerpacích staniciach postupne obnovujú.

Problémy s nedostatkom pohonných látok na čerpacích staniciach v Grécku dnes zasiahli desaťtisíce turistov. Vodiči cisterien a nákladných áut, ktoré zásobujú čerpacie stanice, totiž neuposlúchli príkaz vlády, aby sa vrátili do práce a už piaty deň pokračujú v štrajku. Drvivá väčšina čerpacích staníc v krajine už pritom vypredala všetky zásoby pohonných látok.

Do štrajku sa zapojilo približne 35.000 vodičov, ktorí protestujú proti liberalizácii licenčných pravidiel a rozhodnutiu vlády, že zníži poplatky za udelenie licencie a otvorí tento trh konkurencii z Európskej únie.

Turisti, najmä z Bulharska a Srbska, ktorí pricestovali na dovolenku do Grécka autom, tak nemôžu zohnať palivo na návrat domov. Podľa gréckych médií v krajine doslova uviazlo minimálne 100.000 srbských turistov.

Štrajk, ktorý sa začal v pondelok 26. júla, podľa vlády vážne narušil chod hospodárstva, verejného života a ohrozuje zdravie obyvateľstva. Kabinet preto dal v stredu (28.7.) vodičom lehotu 24 hodín na to, aby sa vrátili do práce, inak im hrozí väzenie a strata licencie. Zdá sa však, že vodiči vládnemu príkazu vzdorujú.

Zmena licenčných pravidiel, ktoré sa majú zosúladiť s európskymi pravidlami, je však súčasťou gréckeho úsporného programu a podmienkou na získanie ďalšej splátky z úveru od členov eurozóny a Medzinárodného menového fondu.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.