Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. novembra 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

MŽP SR: Pri nízkouhlíkovej stratégii pomôže Slovensku Svetová banka

„Svetová banka pomôže Slovensku pri budovaní a rozvoji technických analytických kapacít pre analýzy v oblasti politiky zmeny klímy a energetickej politiky a pri príprave štúdie nízkouhlíkového rozvoja,“ vysvetlil po podpise zmluvy Sólymos. Cieľom je podľa jeho slov analýza možných scenárov nízkouhlíkovehého rozvoja Slovenska. Výstupom bude spomínaná štúdia.

„Som veľmi rád, že práve Svetová banka, ktorá je medzinárodnou organizáciou s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti nízkouhlíkového rozvoja a zeleného rastu, prijala našu ponuku a bude počas nasledujúcich 18 mesiacov naším poradcom a spolupracovníkom,“ uviedol Sólymos s tým, že Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR sa tak posunie bližšie k splneniu úlohy z programového vyhlásenia vlády. Kabinet sa v ňom zaviazal k vypracovaniu Nízkouhlíkovej stratégie do roku 2050. Prípravné práce na nej trvajú už niekoľko rokov.

Štúdia, ktorá vznikne so spolupráce so Svetovou bankou, bude slúžiť ako základ pre vypracovanie Nízkouhlíkovej stratégie rozvoja SR. „Zároveň nám Svetová banka pomôže s vytvorením a zaškolením tímu expertov z ďalších rezortov a odborníkov z akademickej a univerzitnej obce,“ spresnil Sólymos. „Som rád, že môžeme ministerstvu poskytnúť cenné skúsenosti,“ povedal Thompson. Teší ho, že skúsenosti Svetovej banky možno takto priniesť na Slovensko. Svetová banka má bohaté skúsenosti s podobným typom projektov a má k dispozícii tím odborníkov.

Cieľom projektu je pomocou makroekonomického a energetického modelu analyzovať možné scenáre nízkouhlíkového rozvoja Slovenska v stredno- a dlhodobom horizonte, ktoré budú v súlade s cieľmi klimaticko-energetického rámca EÚ. Celkové náklady na projekt predstavujú 589.000 eur, pričom poskytnuté služby budú hradené zo štátneho rozpočtu.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.