Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. januára 2011 Jadrová energia od Energia.skTASR

MŽP SR považuje stavebné povolenie pre dostavbu Mochoviec za platné

„Z environmentálneho pohľadu MŽP SR považuje spustenie 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne za bezproblémové, keďže bola EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie – pozn. TASR ) v marci 2010 právoplatne priznaná,“ uviedla v reakcii na dnešné vyjadrenia organizácie Greenpeace hovorkyňa rezortu životného prostredia Katarína Ďurica.

Minister životného prostredia SR József Nagy je podľa nej presvedčený, že verejnosť má byť účastná pri rozhodovacom procese, obzvlášť v takýchto závažných prípadoch, ako je posudzovanie vplyvov na životné prostredie pri spustení Atómovej elektrárne Mochovce.

„Ministerstvo životného prostredia SR vníma bezpečnú, modernú jadrovú elektráreň za zdroj čistej energie. Chápe však aj odporcov jadrovej energie, ktorí by radi oddialili dostavbu a spustenie Mochoviec,“ dodala Ďurica.

Medzinárodný Aarhuský výbor potvrdil výhrady slovenských a rakúskych mimovládnych organizácií, že pri povoľovaní dostavby jadrovej elektrárne Mochovce boli porušené práva verejnosti v rozhodovaní o dostavbe. „Výbor potvrdil svoje predbežné zistenia z októbra 2010, podľa ktorých Slovensko porušilo dohovor tým, že nezabezpečilo včasnú a účinnú účasť verejnosti na rozhodovaní o dostavbe elektrárne Mochovce 3, 4 v roku 2008, keď Úrad jadrového dozoru (ÚJD) rozhodoval o povolení na zmenu stavby,“ informovala dnes Andrea Zlatňanská z organizácie Greenpeace Slovensko.

Greenpeace preto vyzýva vládu SR, aby zastavila výstavbu jadrovej elektrárne, kým neprebehne regulárny proces povoľovania. „Vláda aj ÚJD neustále tvrdia, že bezpečnosť je na prvom mieste, tak je čas dokázať, že to myslia vážne. Ide predsa o výstavbu jadrovej elektrárne, a nie domčeka pre bábiky,“ konštatovala Zlatňanská. Ako podľa jej slov vyplýva z doručeného materiálu, výbor zavrhol argumenty vlády, že pri predmetnom spore nebola potrebná účasť verejnosti v stavebnom konaní, pretože šlo len o zmenu stavby, a že účasť verejnosti umožní následne prebiehajúci proces posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.