Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

MŽP SR: Náhrady škody súvisiace s odstúpením od zmluvy o VEG sú len špekulácia

SE naďalej striktne odmietajú akékoľvek obvinenia súvisiace s prevádzkou VEG, zdôraznila dnes v stanovisku SE hovorkyňa Janka Burdová v súvislosti s odstúpením štátu od zmluvy o prevádzkovaní VEG, o ktorom informoval 4. decembra premiér Robert Fico (Smer-SD).

„Sme si istí, že model riadenia VEG platný v súčasnosti bol ekonomicky výhodný aj pre štát, aj pre SE. Možnosť odstúpiť od zmluvy o prevádzke je zakotvená priamo v jej texte. Avšak štát je v takomto prípade povinný odškodniť spoločnosť SE a my tento nárok uplatníme,“ podčiarkla Burdová. Presná suma tohto nároku ešte nie je známa.

Takáto výpoveď je podľa Stana v súlade so zmluvou o prevádzke VEG medzi SE a Vodohospodárskou výstavbou (VV) a je súčasťou právneho postupu voči SE. „Cieľom je, aby štát opäť získal 10. marca kontrolu nad svojím majetkom, teda vodnou elektrárňou. O všetkých dôvodoch, prečo dospela situácia takto ďaleko, bola informovaná ako verejnosť, tak aj Slovenské elektrárne,“ doplnil hovorca MŽP.

Enel ako väčšinový akcionár v SE podľa premiéra odmieta poskytovať vláde základné informácie, ktoré by jej umožnili zistiť, do akej miery je rozdeľovanie zisku vo VEG pre štát spravodlivé. „Zároveň nevidíme žiadne plány rekonštrukcie a generálnych opráv tejto vodnej elektrárne, ktorá má trvácnosť 20 rokov. Tie už uplynuli,“ povedal okrem iného 4. decembra predseda vlády SR.

Mimoparlamentná strana Sieť je v závislosti od ďalšieho vývoja pripravená iniciovať k téme dôsledkov vypovedania zmluvy mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR. „Všetko nasvedčuje tomu, že vláda SR a VV vypovedali SE zmluvu o prevádzke VEG. Stalo sa tak nie z dôvodu jej porušovania, ale na základe článku 5, odseku 2 zmluvy, ktorá umožňuje jej vypovedanie bez udania dôvodu, každý rok ku dňu výročia uzavretia zmluvy. Ak sa použitie tohto triku potvrdí, môže SE vzniknúť nárok na vysoké odškodnenie, na ktoré by doplatili občania SR,“ zdôvodnil dnes vedúci odboru komunikácie strany Sieť Ján Orlovský.

Jal kve vjo ed

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.