Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. marca 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

MŽP: Rozšírenie rádioaktívneho úložiska neuškodí životnému prostrediu

Projekt rozšírenia republikového úložiska rádioaktívneho odpadu (RÚ RAO) v Mochovciach, ktorý plánuje realizovať Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS), nebude mať negatívny vplyv na životné prostredie. Ministerstvo životného prostredia odporučilo v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment – EIA) realizáciu spomínaného projektu. „Nerozšírenie republikového úložiska včas by bolo z hľadiska vplyvu na životné prostredie najhoršie riešenie, lebo skladovanie kvapalných odpadov v nádržiach v lokalitách jadrovej elektrárne predstavuje pre životné prostredie väčšie riziko ako ich spevnenie a uloženie v úložisku,“ uviedol rezort životného prostredia vo svojej správe o hodnotení.

Podľa ministerstva životného prostredia mochovecké úložisko pre rádioaktívny odpad je umiestnené v dostatočnej vzdialenosti od obytných zón. „Vzhľadom na svoj charakter a rozsah nie je predpoklad vzniku nepriaznivých vplyvov na kvalitu a pohodu života dotknutých obyvateľov ani ich budúcich generácií,“ konštatoval rezort. Spoločnosť JAVYS plánuje investovať do republikového úložiska rádioaktívneho odpadu v Mochovciach takmer 27 mil. eur. Spoločnosť plánuje za takmer 15 mil. eur rozšíriť mochovecké úložisko pre ukladanie nízko a stredne rádioaktívnych odpadov a za necelých 12 mil. eur vybudovať nové priestory pre ukladanie veľmi nízko rádioaktívnych

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť potrebuje investovať do republikového úložiska rádioaktívneho odpadu hlavne kvôli skoršiemu odstaveniu dvoch blokov jadrovej elektrárne V1 Jaslovské Bohunice. „Odpady z jej vyraďovania sa budú uskladňovať skôr, ako sa pôvodne predpokladalo,“ zdôvodnila svoje plány spoločnosť JAVYS v investičnom zámere. Tento projekt je zahrnutý medzi projekty financované z Medzinárodného fondu pre podporu odstavenia blokov jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach (BIDSF).

Samotný objekt úložiska tvoria v súčasnosti dva dvojrady železobetónových úložných boxov. V súčasnosti je v prevádzke jeden dvojrad úložných boxov. JAVYS už pripravuje sprevádzkovanie aj druhého dvojradu. Do existujúcich dvoch dvojradov sa zmestí 7.200 kontajnerov s úhrnným objemom 22,3 tisíc metrov kubických rádioaktívnych odpadov. Podľa investičného zámeru nová požadovaná kapacita mochoveckého úložiska pre uloženie nízko a stredne a veľmi nízko rádioaktívnych odpadov je 68 tisíc metrov kubických.

V tomto roku chce JAVYS dokončiť inžiniersko-geologický a hydrogeologický prieskum miesta pre vybudovanie nových úložných štruktúr. Projektová príprava je naplánovaná na roky 2013 až 2014. S rozšírením republikového úložiska a s vybudovaním nových priestorov by sa malo začať v roku 2015. Realizácia projektu by mala byť podľa plánov v investičnom zámere ukončená v roku 2017.

Republikové úložisko rádioaktívneho odpadu Mochovce je vybudované na území o celkovej ploche približne 11,2 hektára. V súčasnosti sa využíva zhruba 20 % územia. Tvorí ho komplex stavieb a technologických zariadení, slúžiacich na manipuláciu s rádioaktívnymi odpadmi od ich príchodu na úložisko až po konečné uloženie.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.