Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
emisie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Senor Codo (licencia Creative Commons)
1. júna 2012 Ostatné od Energia.skSITA

MŽP ČR: Štát získa z predaja kvót 55 až 120 mld. Kč

V súčasnosti sa cena kvóty za jednu tonu emisií oxidu uhličitého pohybuje na historickom minime okolo 6,50 eura. Súvisí to s ekonomickými problémami európskych krajín a nižšou priemyselnou výrobou.

Ak sa cena kvóty nezvýši, MŽP počíta v rokoch 2013 až 2020 s príjmami z obchodovania len okolo 55 miliárd Kč. Keby sa cena zvýšila, príjmy štátu môžu dosiahnuť až zhruba 120 miliárd Kč.

Podľa Zámyslického bude teraz závisieť, či sa Európska komisia rozhodne zasiahnuť do trhu s kvótami s cieľom ich cenu zvýšiť. Prvý signál by mal prísť z Bruselu v júli. „Pôjde aj o to, či opatrenie bude len krátkodobé alebo dlhodobé,“ povedal Zámyslický. Európska komisia zvažuje stiahnutie časti kvót z obchodovania, čím by sa mala zvýšiť cena zostávajúcich kreditov.

Nedávne odhady MŽP počítali pri kvótach s dvoma scenármi. Podľa toho horšieho mal štát získať z ich predaja za sedem rokov 90 miliárd korún, v lepšom prípade, pri vyšších cenách kvót, to malo byť asi 190 miliárd Kč. „Tieto údaje vychádzali ešte z pôvodných odhadov cien,“ uviedol Zámyslický.

Polovica príjmov z predaja bude musieť byť investovaná do ekologických opatrení. MŽP chce peniaze využiť okrem iného aj v rámci pokračovania úspešného zatepľovacieho programu Zelená úsporám. Druhá polovica príjmov pôjde do štátneho rozpočtu.

Emisné kvóty dávajú energetickým podnikom a ďalším veľkým producentom právo vypúšťať do atmosféry priemyselné plyny. Jedna povolenka sa rovná tone emisií. Pre firmy nízke ceny povoleniek znamenajú menšie náklady na škodlivé emisie. Zároveň ale často upozorňujú, že budúci vývoj na trhu s kvótami je príliš neistý, a podniky tak ťažko môžu plánovať svoje investície a budovať stratégiu.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.