Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pasívny dom
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Pasívny dom. Foto: Flickr.com/Jeremy Levine (licencia Creative Commons)
1. júla 2014 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Mýty a povery o nízkoenergetických a pasívnych domoch

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Skeptici voči pasívnym a nízkoenergetickým domov, ľudia zvažujúci stavbu domu a tí, ktorí chcú ušetriť za energiu
Čo by ste mali vedieť?
  • prísun čerstvého vzduchu zabezpečí kvalitný systém riadeného vetrania
  • energeticky pasívny dom môže úsporu zvýšiť až na 90 %

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, že až 60% populácie trpí tzv. syndrómom nezdravých budov. Ten súvisí so zlou kvalitou vnútorného ovzdušia a prejavuje sa rôznymi zdravotnými problémami. „Ľudia málokedy tušia, že za ich ťažkosti môže nevyhovujúca budova, v ktorej žijú alebo pracujú. Pritom hygienické normy nespĺňa napr. 90% nových bytov na českom trhu. Tie síce majú zateplenie a dobre izolované okná, ale chýba v nich dostatočné a priebežné vetranie, ktoré je dôležité pre zdravie každého z nás. Riešením je kvalitný systém riadeného vetrania v bytoch pasívnych domov, ktorý zaistí priebežný prísun čerstvého vzduchu, „uvádza Martin Svoboda, výkonný riaditeľ firmy JRD, ktorá sa zaoberá stavbou pasívnych bytových domov.

O pasívnych domoch a bytoch však stále koluje mnoho mýtov. Väčšina ľudí si síce predstaví bývanie, ktoré im zníži spotrebu energií a ušetrí peniaze, zároveň sa ale bojí, že ich takéto bývanie bude obmedzovať. Ľudia majú napríklad obavu, že v pasívnych domoch nie je možné otvárať okná. Okrem toho prevládajú aj ďalšie predsudky. Aké sú najčastejšie mýty a povery kolujúce o pasívnych a nízkoenergetických domoch?

Mýtus č. 1: V pasívnych domoch a bytoch sa nesmú otvárať okná a nie je v nich čerstvý vzduch

V pasívnych domoch sa môžu okná otvárať, ale väčšinou to nie je vôbec potrebné. „Prečo sa nechať obťažovať hlukom či prachom z ulice? Výmenu vzduchu totiž zaisťuje automatický systém riadeného vetrania pomocou rekuperačnej jednotky,“ uvádza Svoboda. Vydýchaný vzduch sa tak prirodzene vymení za čerstvý rovnako ako pri otvorenom okne, avšak bez prachu a hluku. V dome či byte sa nehromadí oxid uhličitý, ktorého vysoká koncentrácia spôsobuje napríklad bolesť hlavy, únavu, ospalosť či nesústredenosť. Stály prísun čerstvého vzduchu prináša obyvateľom bytu okrem iného tiež zdravý a kvalitný spánok. Dôležitý je aj vyrovnaný pomer kladných a záporných iónov. Znížená koncentrácia záporných iónov totiž spôsobuje zdravotné ťažkosti.

Mýtus č. 2: V zime je v pasívnych domoch a bytoch chladno, v lete sa prehrievajú

V interiéri pasívnych stavieb je zvyčajne stála teplota. O udržiavanie stálej vnútornej teploty sa stará rekuperačná jednotka – v zime interiér ohrieva, v lete v nich udržuje príjemný chlad. S odvádzaným vzduchom z miestností do výmenníka odchádza aj teplo, ktoré sa však nestráca. Jednotka ho odovzdáva čerstvému vzduchu vháňanému opäť do interiéru. Je využité i teplo, ktoré vyžaruje ľudské telo alebo používané domáce spotrebiče. V lete je naopak možné použiť nočné predchladenie.

Mýtus č. 3: Pretože sa v pasívnych bytoch nevetrá, je v nich veľká vlhkosť, tvoria sa plesne a množia sa roztoče a baktérie

Riadené vetranie zabezpečuje v interiéri neustále čerstvý vzduch a udržuje optimálnu hladinu vlhkosti. Prašnosť výrazne obmedzujú prachové filtre. Vďaka tomu v pasívnych bytoch nemajú plesne, baktérie ani roztoče šancu. Najmä alergici, astmatici a ľudia trpiaci ekzémami ocenia zdravé prostredie, v ktorom sa im bude dobre žiť. Keby tohto stavu s optimálnou hladinou vlhkosti chceli ľudia dosiahnuť v normálnom byte, museli by vetrať vo dne i v noci každú hodinu. A ani tak by nemali ideálne prostredie, pretože vetranie oknami prináša do bytu prach aj hluk a navyše vysúša vzduch.

Mýtus č. 4: Použité technológie sú náročné na údržbu

Rekuperačná jednotka je zvyčajne umiestnená v technickom zázemí domu. Jej údržba a výmena filtrov je technicky nenáročná a pri bytových domoch ju kompletne obstaráva správcovská firma. Filtre v bežných vetracích systémoch rodinných domov je nutné vymieňať raz ročne. Väčšinou ide o pár minút práce a investíciu vo výške niekoľkých pár eur.

Mýtus č. 5: Vlastnosti pasívnych domov môže ohroziť náhly výpadok elektriny

Nízkoenergetické a pasívne domy majú natoľko nadštandardné energetické vlastnosti, že ich neohrozí ani náhly výpadok dodávok energií. V takom prípade teplota v byte neklesne o viac ako jeden stupeň za deň. Dôvodom je kvalitná izolácia domu a neprievzdušnosť stien. Ak by došlo k dlhodobejšiemu výpadku prúdu, teplota v byte zostane na 13 až 15 stupňoch.

Nazeleno.cz, energia

Text publikujeme v zmysle Zmluvy o obsahovej spolupráci

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.