Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. apríla 2016 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Šefčovič na veľtrhu v Hannoveri označil nízkouhlíkovú energetiku za zlatú baňu

Na veľtrhu, ktorý je považovaný za najväčšiu priemyselnú prehliadku na svete, sa v mene exekutívy zúčastnili piati eurokomisári. Okrem Šefčoviča v Hannoveri v rámci rôznych pracovných panelov a pracovných stretnutí vystúpili eurokomisár pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger, eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová, eurokomisárka pre vnútorný trh, priemysel a podnikanie Elžbieta Bieňkowská a eurokomisár pre výskum, vedu a inováciu Carlos Moedas.

Šefčovič v rámci svojho vystúpenia „Technológie a inovácie: kľúčové prvky pre európsku energetickú úniu“ upozornil, že EÚ je na začiatku novej éry menších a čistejších technológií vo všetkých oblastiach ekonomiky a spoločnosti.

„Prežívame zmenu paradigmy, ktorú niektorí nazývajú ďalšou priemyselnou revolúciou – radikálnu transformáciu spôsobu, akým žijeme, komunikujeme, vyrábame, konzumujeme, podnikáme či cestujeme,“ uviedol Šefčovič. Pripomenul názor svetoznámeho ekonóma Jeremyho Rifkina, že k priemyselnej revolúcii došlo zakaždým, keď nastal technologický prielom v oblasti energetiky, komunikácie a dopravy, čo sa v súčasnosti podľa neho deje.

Podľa slov slovenského eurokomisára sú tieto zmeny hlboké a možno živelné, ale nové technologické objavy sú pre spoločnosť prospešné, či už v oblasti kombinácií nových obnoviteľných zdrojov energie a jej skladovania, pri vývoji elektrických automobilov, pri zavádzaní hyperkonektivity našich elektronických zariadení prostredníctvom „internetu vecí“ alebo schopnosti vyrábať a analyzovať takzvané „veľké údaje“.

Prelom podľa neho nastane v okamihu, keď sa novým technológiám podarí medzi sebou prepojiť rôzne priemyselné odvetvia. Tam je dnes nezastupiteľná úloha inovátorov a ich nových integrovaných riešení.

 „Môžeme v tom istom čase bojovať proti klimatickým zmenám a umožniť ekonomický rast, môžeme dodať viac energie a čistého vzduchu, môžeme mať inteligentnejšiu priemyselnú výrobu a dopravné systémy a môžeme zlepšiť kvalitu života a vytvoriť milióny nových pracovných miest po celom svete,“ opísal Šefčovič výhody prechodu na nízkouhlíkovú ekonomiku.

Komisia podľa neho odhaduje, že vďaka nízkouhlíkovej energetike v najbližších rokoch vznikne v EÚ okolo deväť miliónov nových pracovných miest a výhľadovo do roku 2030 sa ich počet môže zdvojnásobiť.

„Prechod k nízkouhlíkovému hospodárstvu môže predstavovať zlatú baňu pre rast a zamestnanosť. Nové Eldorádo, ak chcete,“ povedal Šefčovič účastníkom prestížneho veľtrhu v Hannoveri.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) ed

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.