Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. júna 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

M. Šefčovič: Mandát pre rokovania o Nord Stream 2 má ochrániť záujmy strednej Európy

Slovenský eurokomisár pre TASR spresnil, že exekutíva EÚ po viacerých právnych analýzach dospela k názoru, že najlepším spôsobom, ako riešiť zložité právne aspekty tohto projektu, je pozrieť sa na ne ako na „kolíziu dvoch právnych systémov“ – ruského a európskeho.

„Pre Európsku komisiu je neprijateľné, aby takýto významný projekt bol budovaný na základe ruského práva, alebo aby sa budoval v právnom vákuu,“ vysvetlil Šefčovič. Aj preto chce podľa jeho slov eurokomisia získať od členských štátov EÚ mandát na priame rokovania s Moskvou, v snahe riešiť sporné momenty a dosiahnuť právny rámec, ktorý zaručí, že projekt tohto plynovodu bude transparentný a v súlade s medzinárodným i únijným právom.

Šefčovič upozornil, že tými spornými momentmi sú separácia prepravy plynu od vlastníckej infraštruktúry, transparentné fungovanie plynovodu s možnosťou prístupu tretích strán k plynovodu a dodržiavanie nediskriminačných tarifných poplatkov.

V najbližších dňoch eurokomisia predstaví návrh mandátu expertom z členských krajín, potom záležitosť preskúmajú veľvyslanci pri EÚ (COREPER) a na politickej úrovni aj európski ministri energetiky, 26. júna na zasadnutí Rady EÚ pre energetiku v Luxemburgu. Na toto zasadnutie bol pozvaný aj Šefčovič, aby osobne vysvetlil potrebu „dobrého a silného“ mandátu EK na priame rokovania s Moskvou.

Šefčovič pripomenul, že o návrhu tohto mandátu už informovala ruského ministra energetiky Alexandra Novaka – v nedeľu počas stretnutia na výstave EXPO 2017 v kazašskej Astane. „Dohodli sme sa, že sa k tejto téme vrátime začiatkom septembra, keď už aj ja budem mať prvé reakcie od členských krajín a ruská strana bude mať za sebou určite prvé právne analýzy tohto návrhu,“ dodal Šefčovič.

Komisia má „problém“ s projektom Nord Stream 2 nielen preto, že Gazprom by získal dominantné postavenie, ale tento koncept je v rozpore so stratégiou Energetickej únie založenej na diverzifikácii zdrojov a dodávateľov a okrem toho v snahe obísť tranzit plynu cez Ukrajinu škodí aj záujmom krajín strednej Európy.

„Súčasťou návrhu tohto mandátu je snaha hľadať riešenia, ktoré zabránia možným negatívnym dopadom na energetickú bezpečnosť a celkovú ekonomickú situáciu v strednej a východnej Európe a hlavne na Ukrajine. Je tam explicitná požiadavka na to, aby sme aj po roku 2019 uchránili fungovanie tranzitu cez ukrajinské územie,“ opísal situáciu Šefčovič.

Spresnil, že aj o tejto snahe informoval ministra Novaka, a tiež o skutočnosti, že sú minimálne tri renomované európske firmy, ktoré sú pripravené s ukrajinskými partnermi spolupracovať na prevádzkovaní tranzitného plynovodu cez Ukrajinu. To je záruka, že služby, ktoré bude ukrajinský plynovod poskytovať, budú na najvyššej európskej úrovni a ruská strana sa nebude musieť obávať o finančné straty spojené s tranzitom plynu cez Ukrajinu.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.