Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. novembra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

M.ŠEFČOVIČ: Koncom januára má byť pripravený politický koncept energetickej únie

Zainteresovaní komisári, ktorých sa tento projekt týka, majú prísť do Vianoc s vlastnými návrhmi. Koncom januára budúceho roka by už mal existovať politický koncept, ako má energetická únia vyzerať. Nasledovať bude oficiálna diskusia na úrovni ministrov EÚ pre energetiku. „Preferujem, aby tento koncept podporila Európska rada v marci, aby sme mali jasný akčný plán a schválené prioritné projekty pre oblasť energetickej infraštruktúry, ktorú budeme musieť podporiť, aby energetická únia fungovala,“ priblížil ďalšie kroky Šefčovič, ktorý je podpredsedom EK zodpovedným práve za energetickú úniu.

„Netvrdím, že postavím na nohy úplne novú energetickú politiku do marca, ale že bude hotová koncepcia a potom by sme mali pokračovať krok za krokom, by sme projekt reálne uviedli do života. Som rád, že tím predsedu Európskej rady Donalda Tuska má rovnaký názor a Európska rada by aspoň dvakrát do roka mala venovať pozornosť konceptu európskej energetickej únie,“ poznamenal. Šefčovič je tiež rád, že túto otázku považuje aj Lotyšsko, ktoré bude predsedať EÚ od januára budúceho roka, za jednu zo svojich priorít.

Ako dodal, ide o veľmi rozsiahly projekt, pričom nová EK bude musieť päť rokov svojho funkčného obdobia maximálne využiť na to, aby ho skutočne vybudovala. Jednou z hlavných úloh energetickej únie bude podľa neho dokončenie jednotného trhu, teda odstránenie chýbajúcich článkov v energetickej sieti. „Stále nám chýba niekoľko interkonektorov, napríklad pre rôzne reverzné toky plynu,“ priblížil.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.