Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
dym-zima kurenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Tuhé mrazy nútia ľudí viac kúriť. Foto: SITA/AP Photo/Jens Meyer
9. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Mrazy zvyšujú odber energií, školám hrozia penalizácie

Košický samosprávny kraj (KSK) požiada dodávateľov tepla, aby nepenalizovali školy v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti za prekročenie limitov odberu energií. „Tuhé mrazy a silný vietor spôsobili v niektorých školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja problémy so zabezpečením tepelnej pohody v triedach. V niektorých školách sa žiaci museli učiť vo vetrovkách, inde došlo aj k haváriám, pretože zamrzli vykurovacie telesá a rozvody,“ informovala hovorkyňa KSK Zuzana Bobríková.

Školy sú podľa nej nútené hľadať spôsob, ako v zhoršených poveternostných podmienkach vyjsť s tepelnými limitmi. Pri vykurovaní sú totiž obmedzené dennými maximami, ktoré s dodávateľmi tepla dohadujú v zmluvách vopred. Pri ich prekročení musí škola platiť penále.

„Rekordne silné mrazy a vietor v posledných dňoch vnímame ako neštandardné počasie, s ktorým nikto pri podpisovaní zmlúv nepočítal. Budeme rokovať s dodávateľmi, aby v dôsledku mimoriadnej situácie nedošlo k penalizácii škôl za prekročenie denných maxím. Požiadame ich, aby uznali prekročenie limitov za objektívne a opodstatnené,“ uviedol vedúci odboru školstva KSK Štefan Kandráč.

Efektívnejšiemu a hospodárnejšiemu fungovaniu škôl by pomohlo zateplenie budov a výmena okien, ktoré by znížili energetickú náročnosť stavieb. „Žiaľ, zriaďovateľ nemá v rozpočte dostatok finančných prostriedkov na investičné akcie v školách. Kompletná rekonštrukcia financovaná z eurofondov sa podarila len na štyroch školách v kraji,“ povedala Bobríková. Dodala, že ďalšie projekty, s ktorými sa školy uchádzali o nenávratný finančný príspevok, neboli úspešné. Regionálna samospráva dokáže z rozpočtu riešiť len havarijné stavy.

Zdroj: SITA, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.