Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. marca 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Možné zrušenie zľavy pri plyne pre Ukrajinu naznačilo aj ruské ministerstvo

Najskôr ruský plynárenský koncern Gazprom uviedol, že pre pretrvávajúce nedoplatky Ukrajiny za dodávky plynu by mohol zrušiť zľavu, na ktorej sa Rusko a Ukrajina dohodli v decembri minulého roka. Vtedajšia dohoda stanovila, že od začiatku tohto roka bude Ukrajina platiť za dodávku plynu z Ruska 268,50 USD (194,38 eura) za 1000 m3 oproti 400 USD/1000 m3, ktoré Ukrajinci museli platiť v predchádzajúcom období. Zníženie ceny bolo súčasťou väčšej dohody o pomoci Rusku Ukrajine po tom, ako ukrajinská vláda koncom novembra nepodpísala asociačnú dohodu s Európskou úniou, čo vyvolalo na Ukrajine rozsiahle protesty.

Gazprom uviedol, že Ukrajina mu momentálne dlhuje okolo 1,55 miliardy USD za dodávky zemného plynu. Hovorca firmy Sergej Kuprijanov pre RIA Novosti povedal, že aj keď vzťahy (firmy) s Ukrajinou sú naďalej dobré, záväzky je potrebné plniť. „Suma, ktorú dlhujú, je obrovská, a to nielen za minulý rok, ale aj za najnovšie dodávky,“ povedal Kuprijanov. V tejto súvislosti pripomenul, že dohoda o znížení ceny za plyn vychádzala z toho, že platby za dodaný plyn sa budú realizovať načas a v plnom rozsahu.

Podobné informácie následne prišli aj z ruského ministerstva energetiky. Zdroj na ministerstve podľa agentúry Interfax uviedol, že „nevidí dôvod na predĺženie zľavy pre Ukrajinu na 2. štvrťrok“. Dôvodom je práve nesplatený dlh za predchádzajúce dodávky. „Ak sa táto situácia dlhodobo nemení, má zmysel dohodu o zľave predlžovať? Myslím, že nie,“ citovala agentúra Interfax zdroj z ruského ministerstva.

Ten zároveň dodal, že je dôležité, aby sa návrh na nižšiu cenu za dodávky plynu potvrdzoval pravidelne každý štvrťrok. „Bolo by hlúpe a chybné, ak by sme predlžovali platnosť (decembrovej) dohody aj na 2. kvartál,“ uviedol. Nepriamo tak potvrdil varovanie ekonómov, že táto podmienka, ktorá je súčasťou dohody o cene, nebola náhodná.

Nepriaznivý vývoj situácie okolo ceny za ruský plyn nevylučuje ani nový ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan. Ako dnes povedal novinárom, na marec zľava ešte platí, no od apríla by mohla cena vyskočiť späť na približne 400 USD/1000 m3, ak sa obidvom stranám nepodarí dospieť k nejakej dohode. Na základe podmienok dohody z decembra sa cena na ďalší kvartál potvrdzuje, prípadne mení medzi 5. a 10. dňom prvého mesiaca nového štvrťroka.

Zvýšenie ceny za dodávky ruského plynu by ešte zhoršilo už aj tak dramatickú finančnú situáciu Ukrajiny a podľa agentúry Reuters by mohlo viesť k novej „plynovej vojne“ medzi Moskvou a Kyjevom, ako aj k ďalšiemu prerušeniu dodávok do Európy.

Kyjev v minulých dňoch uviedol, že potrebuje na zabránenie bankrotu v najbližších dvoch rokoch zahraničnú pomoc na úrovni minimálne 35 miliárd USD a krajina požiadala Medzinárodný menový fond (MMF) o finančnú pomoc v hodnote 15 miliárd USD. Zástupcovia fondu by mali pricestovať na Ukrajinu na budúci týždeň, podľa ukrajinského ministra financií Oleksandra Šlapaka je však nepravdepodobné, že by Kyjev získal pomoc od MMF skôr ako v apríli.

© TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.